Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda de la CNADR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda de la CNADR

BUNA ZIUA!
Acu 2 ani am vandut masina cu contract de vanzare cumparare. persoana care a cumparat masina a vanduto la alta persoana .masina a ramas tot pe numele meu din cate am inteles masina sa mai vandut de 3 ori si nu stiu la cine,nu stiu unde este masina .dupa 2 ani mia venit amenda pt rovineta .CE POT FACE.Ma pot duce la notar sa dau o declaratie pe propie raspundere ca am vandut masina?
Trimiteti la CNADNR contestatie la amenda primita , si atasati Contractul de Vanzare-Cumparare.
formulati plangere contraventionala la judecatorie in termen de 15 zile. Atasati plangerii dovada instrainarii masinii
prodiamant a scris:

Trimiteti la CNADNR contestatie la amenda primita

Contestarea amenzilor si a proceselor verbale se face numai in instanta.
Pentru un auto care a fost tranzactionat, nu se mai efectueaza radierea ci transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, iar pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea dreptului de proprietate in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
Daca insa proprietarul nu intelege sa inmatriculeze vehiculul,orice parte interesata are dreptul sa instiinteze oficial SPR evidenta auto care poate sa efectueze o mentiune de instrainare in Registrul National, in baza documentelor:

- copie contract de vanzare-cumparare/factura;
- copie document emis de DITL de scoatere din evidenta fiscal;
- copie dupa actul dvs. de identitate;
- copie (daca aveti) dupa actul de identitate al cumparatorului.
Aceleasi documente de comunica si la CNADNR
Contestarea PV rovinieta se realizeaza la judecatoria responsabila teritorial