Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACORDARE GRADATIE TRANSA VECHIME
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACORDARE GRADATIE TRANSA VECHIME

SUNT REFERENT IMPOZITE SI TAXE LOCALE, CLASA III, ASISTENT IN CADRUL UNEI PRIMARII CU STUDII MEDII, AM INTRAT IN TRANSA I DE VECHIME 3-5 ANI, lA CE SALARIU BRUT Se ADAUGA 7,5% la salariu brut de 3610 din grila de salarizare din lg 153/2017 sau la brutul prin dispozitia primarului data in urma acestei legi care este mult mai mic.
La salariu stabilit prin decizia primarului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sa inteleg ca el poate decide la care salariu brut se aplica majorarea transei de vechime ??
Dupa aparitia Legii 153/2017 , nu s-au stabilit salariile in cadrul institutiei dvs.?
S-au stabilit prin HOTARARE DE CONSILIU, ULTERIOR la un nivel mult inferior.
Atunci la acest salariu se va aplica gradatia de vechime.