avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul salariu bugetar (administratie locala)
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul salariu bugetar (administratie locala)

am o nelamurire si as dori daca ma puteti ajuta d-voastra cu un calcul la salar.
sunt functionar public din anul 1999 la o primarie. am fost incadrata referent superior I (ultima gradatie) cu studii medii, in anul 2010 am terminat facultatea de contabilitate-fiindu-mi necesara pt pregatirea profesionala, iar dupa 5 ani am dat un examen(anul 2015) pt promovarea in clasa, in functia de inspector , clasa I, profesional principal, gradatie 5, clasa de salarizare 42,...am o vechime in primarie de 25 ani si nu sunt multumita de salarul si incadrarea la care am fost pusa.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 15:03, 5 Noiembrie 2015
Salariul pentru referent III superior treapta 1 este mai mare decat cel pentru inspector I asistent treapta 3, asa ca ar fi trebuit sa va pastrati salariul de dinainte de promovarea in clasa. Daca nu aveti alte sporuri afara de cel de vechime, ar trebui sa aveti un salariu de incadrare de 958 lei plus 22.5% spor vechime (216 lei) rezulta 1174 lei, majorat cu 12% avem brut final 1315 lei.
Kyandra, daca spuneti asa atunci unde este salariul minim pe economie de 1050? aceeasi problema o am si eu-nu regasesc sporul de vechime de 25% in salariul de baza de 1176 (consilier asistent)
Salariul minim de 1050 este salariul minim brut pe tara, garantat in plata, ceea ce inseamna ca nici un salariu, cu toate sporurile incluse, nu poate fi mai mic ca acesta, nu este salariul de baza la care se aplica sporurile.
Revenind la ale noastre, conform OG 9/2008, anexa 4, salariul de incadrare pentru un consilier asistent treapta 3 (legea 284/2010 spune ca orice angajare sau promovare se face la nivelul fostei trepte de salarizare 3 a gradului profesional respectiv) este de 747 lei.. Daca adaug un spor de 15% de conditi vatamatoare, avem 859 lei, la care calculam 25% vechimea si rezulta 1174 lei pe care il majoram cu 12% si avem un brut final de 1315 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare consilier principal ContSters259278 ContSters259278 Buna ziua. Daca se poate as dori sa va rog sa analizati urmatorul aspect. Lucrez intr-o institutie publica,in grad profesional de consilier asistent. Clasa ... (vezi toată discuția)
Promovare de studii medii la studii superioare ciobotaruhoria11 ciobotaruhoria11 Sunt functionar public primarie cu o vechime la acelasi loc de munca de 25 ani. In anul 2010 mi s-a facut reincadrarea conf legii ca referent clasa III, ... (vezi toată discuția)
Calcul salar functionar administratie publica locala. LenutaBR LenutaBR Cat trebuie sa fie salarul de incadrare al unui inspector asistent cu vechime de 27 ani,studii superioare.In prezent salarul meu este de 1882 lei. (vezi toată discuția)