Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... autorizatie dupa construire
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

autorizatie dupa construire

Buna ziua! am demolat o magazie la tara si am construit in locul ei o camera. Asta a fost acum 3 ani. Cum mai pot obtine autorizatie de demolare/constructie acum. Se mai poate? ce trebuie sa fac ca sa intru in legalitate?
Trebuie sa detineti proiect pentru demolare, respectiv constructie intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului puteti soliciata autorizatie de demolare si apoi autorizatie de ctie. de la primarie.
Probabil veti primi o amenda contraventionala.
Posibil sa primiti autorizatie de ctie. sau dispozitie de demolare constructie noua.
Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute de Legea 50/1991 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.
Și de unde știe cel care mă amendează daca au trecut sau nu trei ani de la construcție?
Magazia/ camera nou construita ar trebui sa fie inregistrata la impozit. Ar trebui sa detineti documente de receptie finala a lucrarii, inscrierea in cartea funciara si la cadastru.
Sunt documente care vi se solicita de catre primarie cand cereti autorizatia de ctie.
Locuiesc într-un apartament cu o curte comuna,a existat o magazie veche care sa auto demolat într-o Mara proporție,am recondiționați,iar după doi ani un vecin îmi cere să o demolez.Ce pot să fac?. Vă mulțumesc.