Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie

Buna ziua, Am construit in vara anului 2007 o casa insa nu am reusit sa obtin autorizatia. Am facut cadastru. Certificat de urbanism toate actele ce erau necesare doar ca autorizatia nu am primit o din cauza ca terenul nu era pe numeld meu. Acum am rezolvat cu terenul dar nu stiu undd sa ma adrsez sa rezolv si cu actele pt casa? Ma pute ti ajuta cu un sfat va rog. Va multumesc frumos. O zi buna
Nu trebuia sa construiti fara autorizatie de ctie. Desstul de ciudat ca aveti cadastru fara autorizatie de ctie. si receptie finala.
Instanta nu va putea dispune sa primiti autorizatie de ctie. Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_514...
Multumesc frumos pt raspuns cadastru am pe teren nu pe constructie. Credeti ca pot vrodata sa intru in legalitate?
Fara autorizatie de ctie. eliberata de primarie si fara receptia finala a ctiei. este greu de crezut ca veti reusi. Nu este o mare problema pana nu incep sa curga amenzile contraventionale aplicate de primarie si chiar sa primiti o dispozitie de demolare a ctiei.
Ar trebui sa mergi la primarie sa intrebi, poate exista o solutie dar costa....ceva de genul unei expertize tehnice si proiect...nu stiu sigur...sau o hotarare judecatoreasca in acest sens
mihaita10, utilizator
Ultimele modificari si completari aduse la Legea constructiilor instituie obligativitatea receptiei finale a unei ctii.
Constructiile fara receptie finala nu pot fi inscrise in cartea funciara.