Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Eu și fostul meu soț avem custodie comună . În cazul în care as solicita că cei 4 copii să fie doar în custodia mea, ar mai beneficia copiii de pensie alimentara?
Pensia alimentară a fost stabilită la 1/2 din venitul net realizat de fostul soț. În cazul în care rămân acasă cu copilul cu handicap (al 3-lea copil e cu handicap grav), și nu aș mai lucra, singurul meu venit în casă fiind alocațiile de stat și pensia de handicap a fetiței mele, as putea cere mărirea pensiei alimentare? Vreau sa va spun că fostul meu soț e medic anestezist și după cum știți, un medic anestezist nu duce lipsă de bani. Vă multumesc!
Bună ziua,

Copiii beneficiază de pensie alimentară indiferent la care părinte se află și cum e stabilită custodia / autoritatea părintească.

Cuantumul de 1/2 din venituri este maximul la care poate fi obligat conform Codului civil.

Cod civil: Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere
Art. 529
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Dana Fatol, Avocat