avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ambasada poate sa introduca cererea de chemare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ambasada poate sa introduca cererea de chemare in judecata ca mandatar?

Trebuie sa introduc o cerere de chemare in judecata la o instanta din Australia.
Insa mi se cere adresa australiana, ceea ce nu am si nici nu cunosc pe nimeni sa ma ajute.
Pot sa solicit ambasadei sa actioneze ca mandatar al meu introducand cererea de chemare in judecata de la sediul lor? Sau alta solutie?!
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 16:20, 4 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va puteti angaja un avocat local care sa va introduca el actiunea si va stabiliti adresa de corespondenta la cabinetul lui.
Desigur, dar ar costa 1 avere!!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in cazul acesta poate va reconsiderati oportunitatea actiunii. nu stiu care e obiectul, dar ar trebui sa merite. drepturile omului, justitia, etc,, sunt obligatorii, dar nu sunt gratuite
Subiectul propus este daca are ambasada aceasta obligatie!
Nu costurile asistentei juridice prin avocat.
nu. dar puteti citi si aici:
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2018
adriandimitriu, utilizator

Alte discuții în legătură

Incalca oare sectia consulara a ambasadei romaniei la chisinau legea? apleshca apleshca Eu fiind cetatean al Republicii Moldova beneficiez de dreptul de redobandire a cetateniei romane (pierduta inainte de 22 decembrie 1989) in temeiul Legii Nr. ... (vezi toată discuția)
Casatorie in strainatate fara a fi cetateni ai tarii respective Amedeea2008 Amedeea2008 2 cetateni romani se afla in Ungaria de aprox 1 an. Vor sa se casatoreasca dar nu au cetatenie maghiara. 1. Sunt obligati sa se casatoreasca la ... (vezi toată discuția)
Casatorie in turcia cu o filipineza Serenity12 Serenity12 Buna ziua . Va rog sa ma ajutati si pe mine legat de o problema : am incercat recent fara succes sa ma casatoresc cu o tanara filipineza in Filipine . Asta ... (vezi toată discuția)