avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara daca tatal e in alta tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara daca tatal e in alta tara?

buna seara! as dori sa stiu cum pot obtine pensia alimentara de la tatal copilului meu este plecat in alta tara..nelucrand cu contract de munca si neinteresanduse de copilul lui ,de 3 luni incoace,si stiind si adresa unde sta acum? va multumesc si astept raspuns....
Nu ne-ati specificat daca in tara a fost obligat la pensie intretinere.
Daca da, atunci puteti sa ii faceti plangere pt neindeplinirea obligatiei, mai exact abandon de familie -art. 305C.p. - Savarsirea de catre persoana care are obligatia legala de intretinere, fata de cel indreptatit la intretinere, a uneia dintre urmatoarele fapte:

a) parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l la suferinte fizice sau morale;

b) neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazute de lege;

c) neplata cu rea-credinta, timp de doua luni, a pensiei de intretinere stabilite pe cale judecatoreasca,

se pedepseste, in cazurile prevazute la lit. a) si b), cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda, iar in cazul prevazut la lit. c), cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Daca partile nu s-au impacat, dar in cursul judecatii inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul cand stabileste vinovatia, pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, chiar daca nu sunt indeplinite conditiile prevazute in art. 81.

Revocarea suspendarii conditionate nu are loc decat in cazul cand, in cursul termenului de incercare, condamnatul savarseste din nou infractiunea de abandon de familie.

.
inca nu l-am dat in judecata..ca sa-l dau imi stiu drepturile si stiu ce trebuie sa fac..dar intrebarea mea este daca el este plecat..cum poate fi pedepsit de lege,daca nu isi indeplineste drepturile,mai ales ca nu are domiciliul stabil acolo (in austria,sta la sora lui..si ii cunosc adresa),sicum statul roman il va obliga sa plateasca???
Tatal stie in mod cert despre obligatia pe care o are de indeplinit . Si cu , si fara a fi nevoie de un proces, s-ar putea crede ca e tot rea-credinta. Problema se pune intr-adevar la posibilitatea citarii , pentru a se considera indeplinita legal si a se proceda la judecarea cauzei , pentru ca el sa poata fi obligat de instanta a-si indeplini obligatia si a suporta rigorile legii in caz contrar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abandon de familie lorelaybianca lorelaybianca si abandonul de familie cum e pedepsit in ce consta \"pedeapsa\"legala (vezi toată discuția)
Abandon de familie ... ralu_2008 ralu_2008 spuneti-mi, va rog, reaua credinta in cazul unui abandon de familie se intruneste numai daca cel obligat la plata sumei cu titlu de intretinere obtine venituri ... (vezi toată discuția)
Pensie almentara mancipri mancipri care este incadrarea juridica a abandonului de familie ? (vezi toată discuția)