Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata zile concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata zile concediu de odihna

Buna ziua,

Daca un salariat, s-a angajat in data de 06.06.2018 si a plecat in data de 27.08.2018, trebuie sa i se plateasca o zi de concediu de odihna. Precizez ca salariatul are 21 zile concediu odihna/an. Va multumesc
lilid, utilizator
Pentru perioada precizata, are dreptul la 5 zile de concediu, daca asta era intrebarea.
elenazan, utilizator
Buna ziua,

Pentru fiecare luna lucrata salariatul are dreptul la 1.75 zile de CO.
Daca a lucrat din 6.06 pana in 27.06 (asa cred ca ati vrut sa scrieti) are dreptul la o zi de CO (contraval. in bani a zilei respective)
Constantin Vera, Contabil
da, scuze era perioada 06.06-27.06, dar din ce va fi constituita baza de calcul a co?
Din media veniturilor pe 3 luni, respectiv o luna in cazul dvs. Ptr iunie de ex sunt 160 ore lucratoare, o zi de CO costa 95 lei ptr un sal minim de 1900. Adaugati la sal aferent perioadei lucrate si ii solicitati sa semneze cerere de compensare in bani a CO neefectuat.
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

sau

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.