Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... ACT NEAUTENTIC VANZARE CUMPARARE
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

ACT NEAUTENTIC VANZARE CUMPARARE

Bună Ziua,

În anul 2001, o societate comercială cumpără de la Consiliul Local un teren intravilan, pe care se afla edificata o constructie. În acest sens, se încheie contract de vânzare-cumpărare, sub semnătură privată, neexistând la acea dată, obligaţia de a avea un contract autentic.
Întrebare: acest act este suficient pentru dovada proprietăţii la întocmitrea unei documentaţii cadastrale sau este nevoie de o acţiune în constatare în faţa instanţei de judecată?
Vă mulţumesc!
Vânzarea unui teren era încorsetată în formalități și pe vechiul Cod, altfel spus tot trebuia act autentic.
Formulați acțiune pentru ca hotărârea instanței să țină loc de act autentic.