Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aparat returnat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aparat returnat

Firma A a vandut un aparat firmei B.
dupa 3 ani(iesit din garantie) aparatul s-a stricat si a fost adus la firma A in vederea repararii, cum nu s-a putut repara s-a trimis inapoi in Germania la producator pt a repara .Ce acte trebuie sa intocmeasca firma A(pentru ca firma A a trimis ) avand in vedere ca nu mai este proprietarul aparatului, nu mai figureaza in evidenta contabila.
Cum se procedeaza din punct de vedere contabil si administrativ.

Multumesc
Aviz de insotire a marfii .
ORDIN nr. 3512 din 27 noiembrie 2008 privind documentele financiar-contabile prevede:
2.Se întocmeşte, în două sau mai multe exemplare, de către unităţile care nu au posibilitatea întocmirii facturii în momentul livrării produselor, mărfurilor sau altor valori materiale, precum şi în alte situaţii stabilite prin procedurile proprii ale unităţii.
În cazul transferului de bunuri între gestiunile aceleiaşi unităţi, dispersate teritorial, precum şi al transportului bunurilor cedate cu titlu gratuit (mostre, bunuri date pentru stimularea vânzării sau testări la locul de desfacere, premii, materiale promoţionale etc.) avizul de însoţire a mărfii va purta menţiunea "Fără factură", după caz.
Pe avizul de însoţire a mărfii emis pentru valori materiale trimise pentru prelucrare la terţi se face menţiunea "Pentru prelucrare la terţi".În celelalte situaţii decât cele prevăzute mai sus se face menţiunea cauzei pentru care s-a întocmit avizul de însoţire a mărfii şi nu factura.