Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatii comune la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatii comune la bloc

De curand am cumparat un apartament la etajul doi, intr un bloc cu trei etaje si parter unde sunt spatii comerciale. Blocul are subsol si pod . Cand am preluat apartamentul de la vechii proprietari mi a fost data si o boxa pe care ei o aveau in podul blocului. Dupa un timp proprietarii de la ultimul etaj mi au interzis accesul la acea boxa pe motiv ca ei au reparat acoperisul si noi nu mai avem dreptul de a folosi acel spatiu. M am oferit sa le platesc reparatia pe partea de acoperis aferenta boxei pe care o detin dar nu au fost deacord . Va rog sa mi spuneti daca podul acestui bloc este spatiu comun si care ar fi partea fiecaruia avand in vedere faptul ca in acest bloc suntem noua proprietari plus trei spatii comerciale la parter. Multumesc!
Boxa face parte din contractul de achizitie bun imobil ?
Podul este parte comuna
Proprietarul nu are dreptul sa schimbe aspectul so destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari