avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... bun dobandit inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

bun dobandit inaintea casatoriei

Buna ziua,
Pentru ca sunt inca controverse as vrea sa stiu daca un bun (spre exemplu o casa) este dobandit de unul din soti inainte de casatorie, devine bun comun si in timpul casatoriei poate fi executat silit pentru o datorie a celuilalt sot?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 15 August 2018
emine, utilizator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 19:58, 16 August 2018
Un bun dobândit de un soţ înaintea căsătoriei este bun separat al acelui soţ pentru tot restul vieţii.
Pentru ca bunul separat să fie convertit în bun comun în timpul căsătoriei, soţii trebuie să semneze un acord matrimonial la notar.
Bunurile separate proprii nu pot fi executate pentru datoriile celuilalt soţ. Bunurile comune, da.

Nu există controverse jurisprudenţiale, bunul separat rămâne separat şi nu poate fi executat.
Au ma refeream la faptul ca sunt controverse intre cei care nu culosc legea. am incercat sa ii explic unui cunoscut ca bunul nu poate fi executat si efectif m-a contrazis pana in panzele albe.
Aşa este, nu poate fi executat.
Dar gândeşte-te că uneori, soţii garantează creditele în nume personal.
În acel caz, răspunde. Poate interlocutorul tău se gândea la acea situaţie.
Dacă eu nu am înţeles întrebarea ta, este normal poate ca nici cunoscutul nu a înţeles ce vroiai să spui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim de separare a bunurilor Urban123 Urban123 Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean strain si detin cateva proprietati (apartamente si terenuri) iar dupa casatorie voi achizitiona alte bunuri. Am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua legat de regimul separatiei de bunuri si conventia ... Laura_89 Laura_89 Buna ziua Legat de regimul separatiei de bunuri si conventia matrimoniala de la notar: -un sot are credite si celalalt sot un imobil dobandite inainte de ... (vezi toată discuția)
Bunuri dobandite inainte de casatorie DanielaMol DanielaMol Buna ziua, Urmeaza sa ma casatoresc in scurt timp si as dori sa ma ajutati cu unele lamuriri. Sunt proprietarea unui imobil si unor terenuri. 1. Dupa ... (vezi toată discuția)