Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... bun dobandit inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

bun dobandit inaintea casatoriei

Buna ziua,
Pentru ca sunt inca controverse as vrea sa stiu daca un bun (spre exemplu o casa) este dobandit de unul din soti inainte de casatorie, devine bun comun si in timpul casatoriei poate fi executat silit pentru o datorie a celuilalt sot?
Multumesc
emine, utilizator
Un bun dobândit de un soţ înaintea căsătoriei este bun separat al acelui soţ pentru tot restul vieţii.
Pentru ca bunul separat să fie convertit în bun comun în timpul căsătoriei, soţii trebuie să semneze un acord matrimonial la notar.
Bunurile separate proprii nu pot fi executate pentru datoriile celuilalt soţ. Bunurile comune, da.

Nu există controverse jurisprudenţiale, bunul separat rămâne separat şi nu poate fi executat.
Au ma refeream la faptul ca sunt controverse intre cei care nu culosc legea. am incercat sa ii explic unui cunoscut ca bunul nu poate fi executat si efectif m-a contrazis pana in panzele albe.
Aşa este, nu poate fi executat.
Dar gândeşte-te că uneori, soţii garantează creditele în nume personal.
În acel caz, răspunde. Poate interlocutorul tău se gândea la acea situaţie.
Dacă eu nu am înţeles întrebarea ta, este normal poate ca nici cunoscutul nu a înţeles ce vroiai să spui.