avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor: drept de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor: drept de muncă

Soţul meu va avea în luna august 2019,43 de ani vechime în muncă?
Dacă se pensionează poate lucra în continuare fără să fie penalizat?
Vă mulţumesc anticipat!
Stimă!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 18 August 2018
Depinde in functie de pensia pe care o va avea, pentru limita de varsta , anticipata sau anticipata partiala.
Anticipată.
65 de ani are în august 2020.
În august 2019 la 64 de ani are 8 ani peste stagiul complet de cotizare adică în total 43 de ani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul pensiei anticipata ,nu mai poate cumula pensia cu salariul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata nic131 nic131 Buna ziua, as dori sa stiu daca eu si sotul meu putem iesi la pensie anticipat, in urmatoarele conditii: nascuta in 13.01.1957 conditii normale de munca, 36 ... (vezi toată discuția)
Vechime si pensionare marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziu.O persoana de sex masculin nascuta in data de 19.01.1964,care a inceput sa lucreze din 07.01.1982 si pina in prezent ,fara a avea intreruperi ,cita ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mystycum mystycum buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)