Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor: drept de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor: drept de muncă

Soţul meu va avea în luna august 2019,43 de ani vechime în muncă?
Dacă se pensionează poate lucra în continuare fără să fie penalizat?
Vă mulţumesc anticipat!
Stimă!
Depinde in functie de pensia pe care o va avea, pentru limita de varsta , anticipata sau anticipata partiala.
Anticipată.
65 de ani are în august 2020.
În august 2019 la 64 de ani are 8 ani peste stagiul complet de cotizare adică în total 43 de ani.
In cazul pensiei anticipata ,nu mai poate cumula pensia cu salariul.