Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

as dori sa ma lamuriti intr-o problema cu care ma confrunt din data de 28 septembrie 2009.la aceasta data mentionata mi-a fost suspendat contractul de munca pentru a intra in somaj pentru ca pana pe data de 27 septembrie am fost in concediul pentru copil cu grad de handicap pana la 3 ani.firma la care am fost angajata si-a incetat activitatea in luna august 2009.pana in prezent eu nu am toate actele pentru a depune dosarul la agentia de somaj din cauza firmei,ma amana de la o zi la alta.mai am nevoie doar de adeverinta care reprezinta plata contributiilor dar sustinek nu gaseste declaratiiledin anii care eu am nevoie si ca sunt in niste cutii mari si nu se apuca de cautat.
In somaj nu puteti intra in situatia suspendarii CIM. Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti CIM incetat in conformitate cu un articol care sa va permita inscrierea la somaj.
Deduc din faptul ca angajatorul dumneavoastra si-a incheiat activitatea anterior datei la care v-a expirat concediul pentru crestere si ingrijire copil, ca este vorba de o incetare conf art.65 (1) din Codul Muncii deci cu posibilitate de inscriere la somaj.
Fac observatia ca la data incetarii CIM (28.09.2009) angajatorul avea obligatia legala de a va plati preavizul pe care este in imposibilitate sa-l dea ca urmare a desfiintarii sale si plata unui salariu sub forma de plati compensatorii conform CCMUN.

Revenind la cum trebuie sa procedati pentru a va inscrie la somaj, dau aici un raspuns pe care l-am mai dat anterior unei persoane.

Solicitati de la agentia de ocupare unde isi are sediul social fostul angajator dovada pentru stagiul de cotizare (perioada anterioara intrarii in concediu crestere si ingrijire copil).
Daca firma a incetat activitatea cu luna august 2009, inseamna ca a anuntat ITM-ul teritorial cu privire la aceasta, in consecinta solicitati de la ITM o dovada ca aceasta firma nu mai functioneaza si ca pe cale de consecinta nu are cine sa va elibereze adeverinta necesara pentru somaj.

La acestea, adaugati restul de documente necesare pentru somaj si va adresati agentiei locale de ocupare de care apartineti in vederea acordarii indemnizatiei de somaj.

In caz ca agentia refuza sa va primeasca dosarul pe motiv ca nu aveti adeverinta, solicitati decizie de negatie si mentionati ca va veti adresa instantei in vederea punerii in drept, lucru pe care va recomand sa-l faceti.

Succes!
Sunt obligati sa va dea respectiva adeverinta. Aratati-le prevederea capitolului M Drepturi si obligatii generale ale partilor, alin 4 - obligatiile angajatorului litera c)...angajatorul este obligat sa elibereze, la cerere toate documentelecare atesta calitatea de salariat a solicitantului- din contractul individual de munca.
Gabi Mocanu a scris:

In somaj nu puteti intra in situatia suspendarii CIM. Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti CIM incetat in conformitate cu un articol care sa va permita inscrierea la somaj.
Deduc din faptul ca angajatorul dumneavoastra si-a incheiat activitatea anterior datei la care v-a expirat concediul pentru crestere si ingrijire copil, ca este vorba de o incetare conf art.65 (1) din Codul Muncii deci cu posibilitate de inscriere la somaj.
Fac observatia ca la data incetarii CIM (28.09.2009) angajatorul avea obligatia legala de a va plati preavizul pe care este in imposibilitate sa-l dea ca urmare a desfiintarii sale si plata unui salariu sub forma de plati compensatorii conform CCMUN.

Revenind la cum trebuie sa procedati pentru a va inscrie la somaj, dau aici un raspuns pe care l-am mai dat anterior unei persoane.

Solicitati de la agentia de ocupare unde isi are sediul social fostul angajator dovada pentru stagiul de cotizare (perioada anterioara intrarii in concediu crestere si ingrijire copil).
Daca firma a incetat activitatea cu luna august 2009, inseamna ca a anuntat ITM-ul teritorial cu privire la aceasta, in consecinta solicitati de la ITM o dovada ca aceasta firma nu mai functioneaza si ca pe cale de consecinta nu are cine sa va elibereze adeverinta necesara pentru somaj.

La acestea, adaugati restul de documente necesare pentru somaj si va adresati agentiei locale de ocupare de care apartineti in vederea acordarii indemnizatiei de somaj.

In caz ca agentia refuza sa va primeasca dosarul pe motiv ca nu aveti adeverinta, solicitati decizie de negatie si mentionati ca va veti adresa instantei in vederea punerii in drept, lucru pe care va recomand sa-l faceti.

Succes!

in functie de ce se acorda salariu compensatoriu in cazul restructurarii postului si trecerea in somaj? cum se poate obtine, daca firma nu vrea sa-l acorde?
pc_cane, utilizator
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de
persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un
salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de
munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Acestea sunt prevederile din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National si in cazul inexistentei unui CCM de nivel mai mic (ramura, grup de unitati sau unitate), reprezinta lege aplicabila pentru toti angajatii si angajatorii.

Daca firma nu vrea sa-l acorde, va adresati instantei.
Gabriel George Mocanu, Consultant resurse umane