Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare contract incheiat in baza unei legi ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare contract incheiat in baza unei legi neconstitutionale.

Buna ziua. ANPA (Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura) a incheiat cu mai multe asociatii de pescari din tara contracte de utilizare a resurselor acvatice vii in scop recreativ in baza unor articole din OUG 23/2008 care a fost completata si modificata prin OUG 85/2016. Intre timp Curtea Constitutionala a Romaniei a stabilit printr-o decizie definitiva si general obligatorie ca OUG 85/2016 este neconstitutionala in ansamblul sau. Va rog sa-mi spuneti daca aceste contracte mai sunt valabile si eventual care este procedura de anulare a lor.
Ce se intampla cu contractele incheiate dupa publicarea motivarii deciziei de neconstitutionalitate in Monitorul Oficial nr. 581/09.07.2018?
budu77, utilizator
Contractele sunt valabile până când sunt invalidate în instanţă (dacă e cazul).
S-ar putea ca declararea OUG85 ca neconstituţională să nu influenţeze cu nimic contractele încheiate.