Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ucenicia la locul de munca, consecințele demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ucenicia la locul de munca, consecințele demisiei

Dacă un ucenic își da demisia fără acordul părților, angajatorul care a primit pana atunci 2259/luna pentru acest contract trebuie sa restituie banii primiți?
In situatia in care contractul de ucenicie inceteaza anterior datei prevazute in contract, angajatorul este obligat sa restituie agentiei pentru ocuparea fortei de munca judetene,sumele incasate de la bugetul asigurarilor pentru somaj pentru respectivul ucenic, plus dobanda de referinta a Bancii Nationale a Romaniei,in vigoare la data incetarii contractului de ucenicie, daca incetarea acestuia a avut loc din motivele prevazute la art.55 lit.b), art. 56 alin. (1) lit. d) si art. 65 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.