Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... continuarea raportului de serviciu dupa indeplinirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

continuarea raportului de serviciu dupa indeplinirea stagiului de cotizare

Buna ziua

Ma numesc Lucian, sunt functionar public.

Incepand cu data de 01.01.2019 voi indeplini conditia de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul sa-mi continui desfasurarea activitatii pentru o perioada de inca trei ani dupa data de 01.01.2019

va multumesc
Pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu. (art.98 alin.3 din Legea 188/1999)

Atentie ca legea nu prevede obligativitatea mentinerii.