Forum Discuţii juridice Executare silită De zece ani sunt înștiințat că voi fi executat ...
Discuție deschisă în Executare silită

De zece ani sunt înștiințat că voi fi executat silit, an de an găsesc în cutia poștală câte o citație de executare silită. Pot face contestație la executare pentru prescriere?

buna ziua
de zece ani sunt instintat ca voi fi executat silit , an de an gasesc in cutia postala cate o citatie de executare silita . Pot face contestatie la executare pentru prescriere ?
Manuela Rășină, administrator
Categoric ca da ..
De altfel am impresia ca s-a si dat o lege privind sanctionarea hartuirii repetate
OUG 52/2016 în care apar aceste limitări

"Se interzice:
a) cesionarea contractului de credit şi a accesoriilor, precum şi a creanţei către o entitate care nu are sediul social, o sucursală sau un reprezentant în România;
b) perceperea de comisioane, dobânzi şi dobânzi penalizatoare, cu excepţia dobânzilor penalizatoare legale, de către entităţile de recuperare creanţe;
c) perceperea de costuri aferente activităţii de recuperare de către entităţile de recuperare creanţe, cu excepţia costurilor aferente procedurilor de executare silită;
d) derularea activităţilor de recuperare creanţe în perioada celor 30 de zile calendaristice prevăzute la art. 71 alin. (5) lit. b) şi până când este transmis consumatorului răspunsul la contestaţie;
e) utilizarea de tehnici care să hărţuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanţelor;
f) utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanţe, de ameninţări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputaţia sau proprietatea;
g) contactarea consumatorului, în cadrul procesului de recuperare creanţe, la locul de muncă al acestuia;
h) contactarea, în legătură cu recuperarea creanţelor, a oricărei altei persoane diferită de consumator, succesorii legali, avocatul sau împuternicitul acestuia, creditorul, avocatul sau împuternicitul creditorului;
i) afişarea la uşa apartamentului/blocului a notificărilor/ somaţiilor/adreselor în legătură cu recuperarea creanţelor, cu excepţia actelor de procedură afişate la solicitarea executorului judecătoresc ori a instanţei de judecată;
j) comunicarea entităţii de recuperare creanţe cu consumatorul în intervalul orar 20,00—09,00."

DenisRif, utilizator
Puteti face contestatie la excutare in termen de 15 zile de la actul de procedura pe care il contestati, insa e prescrisa? Din ce spuneti, primiti anual acte de procedura de la executor, asa incat nu suna a fi prescris.
Puteti face si actiune in constatarea prescrierii, daca aceasta s-a indeplinit.
Despre Hartuire nu poate fi vorba, sunt acte indeplinite cf. legii, de un executor, nu sunt telefoane pe la rude, asa incat nu se aplica legea de mai sus.
-Puteti face si actiune in constatarea prescrierii, daca aceasta s-a indeplinit =
Pai cred ca daca primesc de zece ani de la executor ca a inceput procedura de executare silita si ca daca nu ma conformrmez in decurs de o zi , vine si imi ia din casa..... ma gandesc ca avea timp sa ma execute .... totusi au trecut zece ani de la hotarare instantei de a fi executat .... pot cere in instanta constatarea prescrierii daca executorul anual trimite prin posta . fara sa fie recomandata . instintarea executarii -?
Multumesc anticipat .
Se poate invoca inclusiv Perimarea executarii silite