avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită De zece ani sunt înștiințat că voi fi executat ...
Discuție deschisă în Executare silită

De zece ani sunt înștiințat că voi fi executat silit, an de an găsesc în cutia poștală câte o citație de executare silită. Pot face contestație la executare pentru prescriere?

buna ziua
de zece ani sunt instintat ca voi fi executat silit , an de an gasesc in cutia postala cate o citatie de executare silita . Pot face contestatie la executare pentru prescriere ?
Ultima modificare: Vineri, 24 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:33, 29 August 2018
Categoric ca da ..
De altfel am impresia ca s-a si dat o lege privind sanctionarea hartuirii repetate
OUG 52/2016 în care apar aceste limitări

"Se interzice:
a) cesionarea contractului de credit şi a accesoriilor, precum şi a creanţei către o entitate care nu are sediul social, o sucursală sau un reprezentant în România;
b) perceperea de comisioane, dobânzi şi dobânzi penalizatoare, cu excepţia dobânzilor penalizatoare legale, de către entităţile de recuperare creanţe;
c) perceperea de costuri aferente activităţii de recuperare de către entităţile de recuperare creanţe, cu excepţia costurilor aferente procedurilor de executare silită;
d) derularea activităţilor de recuperare creanţe în perioada celor 30 de zile calendaristice prevăzute la art. 71 alin. (5) lit. b) şi până când este transmis consumatorului răspunsul la contestaţie;
e) utilizarea de tehnici care să hărţuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanţelor;
f) utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanţe, de ameninţări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputaţia sau proprietatea;
g) contactarea consumatorului, în cadrul procesului de recuperare creanţe, la locul de muncă al acestuia;
h) contactarea, în legătură cu recuperarea creanţelor, a oricărei altei persoane diferită de consumator, succesorii legali, avocatul sau împuternicitul acestuia, creditorul, avocatul sau împuternicitul creditorului;
i) afişarea la uşa apartamentului/blocului a notificărilor/ somaţiilor/adreselor în legătură cu recuperarea creanţelor, cu excepţia actelor de procedură afişate la solicitarea executorului judecătoresc ori a instanţei de judecată;
j) comunicarea entităţii de recuperare creanţe cu consumatorul în intervalul orar 20,00—09,00."

Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
DenisRif, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti face contestatie la excutare in termen de 15 zile de la actul de procedura pe care il contestati, insa e prescrisa? Din ce spuneti, primiti anual acte de procedura de la executor, asa incat nu suna a fi prescris.
Puteti face si actiune in constatarea prescrierii, daca aceasta s-a indeplinit.
Despre Hartuire nu poate fi vorba, sunt acte indeplinite cf. legii, de un executor, nu sunt telefoane pe la rude, asa incat nu se aplica legea de mai sus.
-Puteti face si actiune in constatarea prescrierii, daca aceasta s-a indeplinit =
Pai cred ca daca primesc de zece ani de la executor ca a inceput procedura de executare silita si ca daca nu ma conformrmez in decurs de o zi , vine si imi ia din casa..... ma gandesc ca avea timp sa ma execute .... totusi au trecut zece ani de la hotarare instantei de a fi executat .... pot cere in instanta constatarea prescrierii daca executorul anual trimite prin posta . fara sa fie recomandata . instintarea executarii -?
Multumesc anticipat .
Se poate invoca inclusiv Perimarea executarii silite

Alte discuții în legătură

Hartuita de firma de recuperare creante Mirrella P. Mirrella P. M-am mutat in urma cu vreo doi ani, apartamentul ramanand tot prioprietatea mea, n-am mai platit firma de cablu. Erau vreo 50 de lei de plata, in fine, am ... (vezi toată discuția)
Oug 52/2016 iulia2015 iulia2015 Buna ziua..OUG 52/2016 stabileste in mod espres,ca numai anumite modificari aduse OUG 50/2016 nu se aplica contractelor in derulare la data intrarii sale in ... (vezi toată discuția)
Opozabilitatea oug 50/2010 modificata pentru un credit de consum luat in 2007 andrerieu56 andrerieu56 Preambul: • Pentru un credit de consum luat in 2007 s-a deschis procedura de executare silita in perioda 16.09.2013 - 08.12.2020, intrerupta si reluata in ... (vezi toată discuția)