Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sume exagerate la intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sume exagerate la intretinere

Buna ziua.
Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat ce as putea sa fac sau unde as putea sa ma adresez sa fac o plangere pentru sume exagerate la intretinere.
Va multumesc!
Va puteți adresa "administrației" cu solicitarea de a vă lămuri cu privire la modalitatea de stabilire a sumelor
Pentru a va informa corect si complet asupra raporturilor in cadrul imobilelor de locuit in comun,la nivelul carora sunt infiintate asociatii de proprietari ,parcurgeti temeinic disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Din data de 28.09.a.c. dispozitiile m,entionate urmeaza sa inceteza sa mai produca efecte urmand a fi inlocuite de disp L nr 196/2018
Din dispozitiile mentionatre veti afla ca membrii proprietarii intr-o asociatie de proprieatri detin drepturi si obligatii
Printre drepturile membrului proprietar este si acela de a fi informat despre sumele impuse la plata
Pentru clarificari aveti la dispozitie
1-art 10 L nr 230/2007
Articolul 10
(1) Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce țin de activitatea asociației și au acces, la cerere, la orice document al acesteia.
(2) La solicitarea scrisă a proprietarului, președintele și administratorul asociației de proprietari au obligația să elibereze în scris o adeverință prin care să prezinte situația cheltuielilor privind întreținerea, defalcate pe datoria de bază și penalități, precum și modalitatea de calcul al penalităților.

2-HG nr 1588/2007
Art. 12. - Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:

A. Drepturi:

a) să participe, cu drept de vot, la adunarea generală a asociaţiei de proprietari;

b) să îşi înscrie candidatura, să candideze, să aleagă şi să fie aleşi în structura organizatorică a asociaţiei de proprietari, dacă au capacitatea deplină de exerciţiu;

c) să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea asociaţiei şi să aibă acces, la cerere, la orice document al acesteia;

d) să primească explicaţii cu privire la calculul cotei de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari şi, eventual, să o conteste la preşedintele asociaţiei de proprietari, în termen de 10 zile de la afişarea listei de plată. Preşedintele asociaţiei de proprietari este obligat să răspundă la contestaţie în termen de 7 zile;