avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru consum de etnobotanice. Ce se poate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru consum de etnobotanice. Ce se poate întâmpla în continuare?

Buna dimineata, acum cateva zile un prieten a fost gasit in masina personala pe scaunul soferului intro stare de lesin. Baiatul consumase etnobotanice si vomita si acel om spune ca baiatul tipa ceva in masina si pentru aceasta a chemat salvarea. Odata cu salvarea a venit si politia care a facut un alcool test, care a iesit negativ. Apoi au gasit in masina 2 pliculete cu etnobotanice, o tigara facuta si o rola de OCB. Baiatul a fost dus la spiral pentru un test de urina care a iesit negativ. Pentru ca acest test a iesit negativ, a fost dus la sectoa de politie unde baiatul a declarat de unde si cum a cumparat acele pliculete si apoi a fost trimis acasa. A doua zi a fost sunat de la politia criminalistica, sectia antidrog pentru a se prezenta luni sa vorbeasca cu un inspector. Baiatul a spus adevarul in declaratie si as vrea sa stiu ce se poate intampla in continuare. Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 26 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 14:44, 28 August 2018
Dosar penal s-a intocmit de cand a fost depistat.
Stimate utilizator, folosind o denumire pseudo-stiintifica ca cea de substanta etnobotanica nu iselati pe nimeni.
Principiul activ este tot canabinoid, deci o forma de drog care incearca sa se ascunda sub o virginitate botanica.
Faptul ca a cumparat, detine si a consumat o forma de drog este suficient pentru o incadrare juridica a faptului.
"Prietenul" a obtinut ceea ce legal i se datora, un dosar penal.
Adio cazier curat pe viata.
Nu uitati ca in Romania consumul de droguri este interzis!


Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra! In acest caz va trebui sa isi asume greseala si sa traiasca cu aceasta “pata” pe cazier si sa fie nenorocit pe viata.
Jigodii ca cei care vand aceasta forma de drog, nu au nici o problema, ei sunt niste sfinti. Vor ajunge la puscarie si vedem noi cine va avea cazier pe viata.
Putina munca sub acoperire si vedem ce urmeaza.
Daca este posibil rog adminii sa stearga aceasta postare. Modul dumneavoastra de a pune problema este teribil de interesant.
Bine ca mai marii tarii sunt bine mersi.
Multumesc!

Demos a scris:

Stimate utilizator, folosind o denumire pseudo-stiintifica ca cea de substanta etnobotanica nu iselati pe nimeni.
Principiul activ este tot canabinoid, deci o forma de drog care incearca sa se ascunda sub o virginitate botanica.
Faptul ca a cumparat, detine si a consumat o forma de drog este suficient pentru o incadrare juridica a faptului.
"Prietenul" a obtinut ceea ce legal i se datora, un dosar penal.
Adio cazier curat pe viata.
Nu uitati ca in Romania consumul de droguri este interzis!




Ultima modificare: Marți, 28 August 2018
ContSters496500, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Demos exagereaza. Poate obtine si solutii mai usoare. Nu toti consumatorii ajung la puscarie. iar cazierul se curata dupa un termen. Important este sa nu fi fost drog de mare risc, cantitatea sa fi fost pentru consum propriu, nu pentru distributie si sa fie sincer si cooperant cu anchetatorii care vor dori sa stie sursa. Ar fi fost bine sa aiba avocat.
Depinde de cum se va comporta mai departe in viata, etc...!
Pentru moment nu avem informatii relative la citirea viitorului actualului consumator si detinator de substante ilicite. ;-)
Total de acord cu dvs relativ la scop si cooperare, deasemenea va avea nevoie de un avocat.

Alte discuții în legătură

Etnobotanice ContSters377214 ContSters377214 Buna,sunt elev am 18 ani si am fost prins cu 10 pliculete de etnoobotanicee de catre Jandarmeria Romana,Nu am recunoscut ca am substante interzise iar la ... (vezi toată discuția)
Nu stiu cum sa incep... relevanta probe biologice Sevalu Sevalu Am consumat \"prafuri\" (fostele legale) si am fost oprit in trafic pt. Defectiuni la sistemul d iluminare....iar probabil ca urmare a comportamentului meu am ... (vezi toată discuția)
Test saliva drager 5000 razvan.chelariu razvan.chelariu Buna ziua , Am si eu o intrebare . Am fost oprit Joi seara de catre un echipaj de la politia rutiera . Tras pe dreapta cu girofaruri . M-au intrebat ... (vezi toată discuția)