Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru consum de etnobotanice. Ce se poate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru consum de etnobotanice. Ce se poate întâmpla în continuare?

Buna dimineata, acum cateva zile un prieten a fost gasit in masina personala pe scaunul soferului intro stare de lesin. Baiatul consumase etnobotanice si vomita si acel om spune ca baiatul tipa ceva in masina si pentru aceasta a chemat salvarea. Odata cu salvarea a venit si politia care a facut un alcool test, care a iesit negativ. Apoi au gasit in masina 2 pliculete cu etnobotanice, o tigara facuta si o rola de OCB. Baiatul a fost dus la spiral pentru un test de urina care a iesit negativ. Pentru ca acest test a iesit negativ, a fost dus la sectoa de politie unde baiatul a declarat de unde si cum a cumparat acele pliculete si apoi a fost trimis acasa. A doua zi a fost sunat de la politia criminalistica, sectia antidrog pentru a se prezenta luni sa vorbeasca cu un inspector. Baiatul a spus adevarul in declaratie si as vrea sa stiu ce se poate intampla in continuare. Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Dosar penal s-a intocmit de cand a fost depistat.
Stimate utilizator, folosind o denumire pseudo-stiintifica ca cea de substanta etnobotanica nu iselati pe nimeni.
Principiul activ este tot canabinoid, deci o forma de drog care incearca sa se ascunda sub o virginitate botanica.
Faptul ca a cumparat, detine si a consumat o forma de drog este suficient pentru o incadrare juridica a faptului.
"Prietenul" a obtinut ceea ce legal i se datora, un dosar penal.
Adio cazier curat pe viata.
Nu uitati ca in Romania consumul de droguri este interzis!

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra! In acest caz va trebui sa isi asume greseala si sa traiasca cu aceasta “pata” pe cazier si sa fie nenorocit pe viata.
Jigodii ca cei care vand aceasta forma de drog, nu au nici o problema, ei sunt niste sfinti. Vor ajunge la puscarie si vedem noi cine va avea cazier pe viata.
Putina munca sub acoperire si vedem ce urmeaza.
Daca este posibil rog adminii sa stearga aceasta postare. Modul dumneavoastra de a pune problema este teribil de interesant.
Bine ca mai marii tarii sunt bine mersi.
Multumesc!

Demos a scris:

Stimate utilizator, folosind o denumire pseudo-stiintifica ca cea de substanta etnobotanica nu iselati pe nimeni.
Principiul activ este tot canabinoid, deci o forma de drog care incearca sa se ascunda sub o virginitate botanica.
Faptul ca a cumparat, detine si a consumat o forma de drog este suficient pentru o incadrare juridica a faptului.
"Prietenul" a obtinut ceea ce legal i se datora, un dosar penal.
Adio cazier curat pe viata.
Nu uitati ca in Romania consumul de droguri este interzis!

ContSters496500, utilizator
Demos exagereaza. Poate obtine si solutii mai usoare. Nu toti consumatorii ajung la puscarie. iar cazierul se curata dupa un termen. Important este sa nu fi fost drog de mare risc, cantitatea sa fi fost pentru consum propriu, nu pentru distributie si sa fie sincer si cooperant cu anchetatorii care vor dori sa stie sursa. Ar fi fost bine sa aiba avocat.
Depinde de cum se va comporta mai departe in viata, etc...!
Pentru moment nu avem informatii relative la citirea viitorului actualului consumator si detinator de substante ilicite. ;-)
Total de acord cu dvs relativ la scop si cooperare, deasemenea va avea nevoie de un avocat.