avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de somaj

intre 2007-2009 am avut contract de munca pe perioada nedeterminata la o firma din bucuresti.In 2009 in urma restructurarii postului mi-au dat 2 salarii compensatorii si am incheiat activitatea cu firma respectiva. in momentul angajarii adresa mea era pe alta localitate.La terminarea activitatii in 2009 mi-am facut resedinta pe bucuresti.AM dreptul la somaj?DIn localitatea de domiciliu sau de resedinta?Ce documente imi trebuie?MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:08, 7 Noiembrie 2009
1. Aveti dreptul la indemnizatie de somaj daca ati fost concediat cu art.65 din Codul muncii si daca aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.
2. Dosarul il depuneti la Agentia de somaj din sectorul in care aveti resedinta, cu urmatoarele acte:
- dosar cu sina;
- copie carte identitate;
- copie certificat casatorie;
- copie certificat nastere;
- copie acte studii/calificare;
- copie dupa carnetul de munca;
- adeverinta medicala de la medicul de familie;
- certificat fiscal (de la Adm.fiscala de care apartineti);
- adeverinta tip cu salariile pe 12 luni (o luati de la Somaj si o completeaza angajatorul).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj madimadi madimadi Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea ... (vezi toată discuția)
Obtinerea indemnizatiei de somaj eremia eremia am lucrat 2 ani la firma......cu contract pe perioada nedeterminata.In urma restructurarii postului firma ma anuntat ca inceteaza relatiile contractuale cu ... (vezi toată discuția)
Somaj / anexa 14 viu viu Pe 13 septembrie anul trecut mi-a expirat preavizul dat de firma prin care ma trimiteau in somaj. Pe 14 septambrie m-am angajat la alta firma. Acum 2 ... (vezi toată discuția)