Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de somaj

intre 2007-2009 am avut contract de munca pe perioada nedeterminata la o firma din bucuresti.In 2009 in urma restructurarii postului mi-au dat 2 salarii compensatorii si am incheiat activitatea cu firma respectiva. in momentul angajarii adresa mea era pe alta localitate.La terminarea activitatii in 2009 mi-am facut resedinta pe bucuresti.AM dreptul la somaj?DIn localitatea de domiciliu sau de resedinta?Ce documente imi trebuie?MULTUMESC
1. Aveti dreptul la indemnizatie de somaj daca ati fost concediat cu art.65 din Codul muncii si daca aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.
2. Dosarul il depuneti la Agentia de somaj din sectorul in care aveti resedinta, cu urmatoarele acte:
- dosar cu sina;
- copie carte identitate;
- copie certificat casatorie;
- copie certificat nastere;
- copie acte studii/calificare;
- copie dupa carnetul de munca;
- adeverinta medicala de la medicul de familie;
- certificat fiscal (de la Adm.fiscala de care apartineti);
- adeverinta tip cu salariile pe 12 luni (o luati de la Somaj si o completeaza angajatorul).