avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie facultate si plata retroactiva pentru a ajunge ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie facultate si plata retroactiva pentru a ajunge la 15 ani necesari pt pensie

Am lucrat/cotizat conform cartii de munca de pe 30 Septembrie 1983 pina pe 1 Iulie 1993 cu 119 zile care nu se iau in consideratie la vechime in aceasta perioada de aproape 10 ani. Dar la 15 Septembrie 1978 am intrat la faculatea de electronica si am terminat dupa 5 ani in 1983 cu diploma inginer (cu teza) Am inteles ca pina pe 31 Dec 2018 se mai poate cotiza la pensie daca nu am cei 15 ani intregi, Am lucrat doar 5 ani si 5 luni dar am 5 ani facultate/ E adevarat ca se considera facultatea si as putea sa contribui pentru 7 luni care lipsesc sau facultatea nu se considera daca nu ai cei 15 ani obligatorii? Cat ar trebui sa platesc retroactiv daca va uitati la date si unde sa platesc ca sa apara oficial in registrul de pensii? Multumesc cu respect
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:06, 30 August 2018
Puteti incheia un contract de asigurare pentru plata retroactiva a contributiei la pensie pentru ultimii 5 ani (august 2013 - august 2018)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea pensiei Mariana_Toma Mariana_Toma Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum influenteaza facultatea valoarea pensiei. Am absolvit o facultate tehnica de ingineri, cursuri de zi, 5 ani, in periada ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata florin_neagu florin_neagu Buna seara, 1.Sunt nascut in august 1954. 2.Lucrez ca inginer din septembrie 1979. 3.Am facut 5 ani de facultate la zi si armata 8 luni si jumatate ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala texasimo texasimo Mama este nascuta la 31.05.1957 si este interesata de a obtine pensia anticipata partiala. A lucrat din aug.1983 (cand a terminat facultatea de 5 ani) pana in ... (vezi toată discuția)