Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacanta

In 11 decembrie 2017 am schimbat locul de muncă, de la Direcția Județeană pentru Protecția Copilului am trecut la Muzeul Județean. La acordarea vaucerelor de vacanță (în iunie 2018) nu am primit toate vaucerele, ci am primit vaucere in valoare de 1000 lei. Mi s-a explicat că diferența de 450 lei nu mi se cuvine, avănd în vedere schimbarea locului de muncă. Dar ambele locuri de muncă sunt în sistem bugetar, apartin de Consiliul Judetean ambele. Ce pot face pe cale legală?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Diferenta ar trebui s-o primiti de la locul de munca unde v-ati mutat.

Fiecare angajator va trebui sa va acorde vouchere de vacanta proportional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de munca, într-un an calendaristic.