Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozite in Romania la venituri din U.S.A
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozite in Romania la venituri din U.S.A

Buna ziua !
Fica mea a primit o bursa de studii de doctorat in U.S.A., avand o remuneratie considerata de statul roman ca venit impozabil !!!
Mentionez ca a absolvit facultatea in Germania, prin bursa acordata de o facultate tot din U.S.A.
1. Va rog sa-mi spuneti daca este obligata sa plateasca, in conformitate cu legislatia romaneasca actuala ( noul Cod Fiscal) , taxe si impozite in Romania sau le poate achita in statul in care primeste respectivele venituri, respectiv U.S.A .
george-neagu, moderator
Daca fiica este cetatean roman cu domiciliul in Ro, atc ANAF ul o considera rezident fiscal in Ro. Din cate stiu eu dintr-o situatie similara dar cu alta tara (UE), doar veniturile din salarii nu interesereseaza ANAF-ul. Pot fi diferente intre regimul fiscal cu SUA si UE , de aceea trebuie sa vedeti daca exista conventie de eliminare a dublei impuneri a Ro cu SUA si, daca exista, ce scrie in ea. Si nu e numai de impozit, mai dificil e cu CAS si CASS pt studentii romani in strainatate,
fun_fun, utilizator
Multumesc ! In urma " cercetarilor " facute am aflat ca in Romania - bursele doctorale nu sunt impozitate - , conform legislatiei inca in vigoare, dar inca imi este neclar daca fiica mea este obligata sa plateasca CAS si CASS in Romania, in conditiile in care in pachetul / bursa obtinuta in SUA si pentru care s-a semnat un contract pe 6 ani, intra si asigurarea de sanatate.
Bun. Am inteles ca totul depinde de tratatul / conventia dintre Romania si SUA privind evitarea dublei impuneri. Singura conventie gasita pe trei site-uri diferite este cea din link-urile atasate.
Va rog sa-mi spuneti DACA MAI ESTE IN VIGOARE sau unde /cum pot gasi aceasta conventie in vigoare la acest moment. Multumesc !
1. [ link extern ] /
2. [ link extern ]
Nu stiu exact. O sa verific. Dar nu ar fi exclus sa fie in vigoare, multe sunt in vigoare inca din anii 70. Revin.
Se pare ca aceasta conventie este inca in vigoare pentru ca e mentionata de MAE la capitolul cadru legal bilateral cu SUA ( ultima pozitie) .
Link : [ link extern ]