Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri interne de calificare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri interne de calificare profesionala

In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca societatea nu este autorizata de Ministerul Muncii,in acest caz conform carei legi angajatul poate sustine cursuri de calificare cu recunoastere interna? Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?
OG 129/2000
art.10
(3) Formele de realizare a formării profesionale a adulților sunt:
a) cursuri organizate de furnizorii de formare profesională;
b) cursuri organizate de angajatori în cadrul unităților proprii;
c) stagii de practică și specializare în unități din țară sau din străinătate;d) alte forme de pregătire profesională.
....

art.21
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective.

Dupa finalizarea acestor cursuri, prin act aditional la c.i.m., se poate modifica functia salariatului.
Buna,

Am vazut ca ai lansat aceasta intrebare in urma cu 2 ani. Ai reusit sa finalizezi acest proiect?
Asa avea nevoie si eu de cateva raspunsuri in acest sens.

Iti multumesc!

S_GABYTA_80 a scris:

In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca societatea nu este autorizata de Ministerul Muncii,in acest caz conform carei legi angajatul poate sustine cursuri de calificare cu recunoastere interna? Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?

Da, am reușit sa creăm un sistem de calificare interna. S-au creat module de școlarizare, testare și un modul de practica.
S_GABYTA_80, utilizator
Zilele aceastea am incercat sa obtin si eu mai multe raspunsuri si pare ca nu este reglementata zona asta de calificare interna (fara diplome recunoscute national).
Nu am gasit norme de aplicare si nu stiu daca pot creiona eu intern totul sau trebuie sa ma ghidez dupa ce anume.
Ma poti sfatui in acest sens, te rog?!

Si......iti multumesc pentru raspuns! Apreciez!!

S_GABYTA_80 a scris:

Da, am reușit sa creăm un sistem de calificare interna. S-au creat module de școlarizare, testare și un modul de practica.