avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri interne de calificare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri interne de calificare profesionala

In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca societatea nu este autorizata de Ministerul Muncii,in acest caz conform carei legi angajatul poate sustine cursuri de calificare cu recunoastere interna? Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?
Cel mai recent răspuns: CatalinaCostache , utilizator 16:04, 10 August 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
OG 129/2000
art.10
...
(3) Formele de realizare a formării profesionale a adulților sunt:
a) cursuri organizate de furnizorii de formare profesională;
b) cursuri organizate de angajatori în cadrul unităților proprii;
c) stagii de practică și specializare în unități din țară sau din străinătate;d) alte forme de pregătire profesională.
....

art.21
...
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective.

Dupa finalizarea acestor cursuri, prin act aditional la c.i.m., se poate modifica functia salariatului.
Buna,

Am vazut ca ai lansat aceasta intrebare in urma cu 2 ani. Ai reusit sa finalizezi acest proiect?
Asa avea nevoie si eu de cateva raspunsuri in acest sens.

Iti multumesc!

S_GABYTA_80 a scris:

In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca societatea nu este autorizata de Ministerul Muncii,in acest caz conform carei legi angajatul poate sustine cursuri de calificare cu recunoastere interna? Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, am reușit sa creăm un sistem de calificare interna. S-au creat module de școlarizare, testare și un modul de practica.
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
S_GABYTA_80, utilizator
Zilele aceastea am incercat sa obtin si eu mai multe raspunsuri si pare ca nu este reglementata zona asta de calificare interna (fara diplome recunoscute national).
Nu am gasit norme de aplicare si nu stiu daca pot creiona eu intern totul sau trebuie sa ma ghidez dupa ce anume.
Ma poti sfatui in acest sens, te rog?!

Si......iti multumesc pentru raspuns! Apreciez!!


S_GABYTA_80 a scris:

Da, am reușit sa creăm un sistem de calificare interna. S-au creat module de școlarizare, testare și un modul de practica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formare profesionala interna luminita29 luminita29 Buna ziua, Voi angaja un muncitor necalificat pe functia de manipulant marfuri. Ii voi face un contract de adaptare profesionala sau de calificare ... (vezi toată discuția)
Calificare loc munca. loredanaelena loredanaelena va rog sa imi spuneti care sunt pasii pe care ii pot urma ptr a califica la locul de munca cateva persoane!!!acestia sunt necalificati si vreu sa ii calific ca ... (vezi toată discuția)
Formare profesionala la nivel de unitate fara trimite la cursuri specializate Krisha_oana Krisha_oana Buna ziua!am o firma de constructii, si vreau sa stiu daca de exemplu am un muncitor care este angajat i baza diplomei ca sudor, si el lucreaza pe santier ca ... (vezi toată discuția)