Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tată nostru s-a recăsătorit și i-a donat soției ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tată nostru s-a recăsătorit și i-a donat soției toată averea. Cum putem anula sau revoca donația?

Tatal nostru a primit de la parintii lui toata averea acestora in baza unui contract de intretinere la notar.
Sa recasatorit cu o femeie cu 3 copii si toata averea sa i.a donat.o acesteia prin notar. Sotia lui a murit, iar toata averea ce a primit.o prin donatie ramane la copii ei. Cu noua sotie nu are copii.
Cum putem anula donatia sau sa o revocam?
Nu ne.a atins si mostenirea noastra? Rezerva succesorala a copiilor lui e donata. Dar ce am putea face sa revocam donatia?
Multumim.
Manuela Rășină, administrator
Daca nu va raman alte bunuri de mostenit dupa tata, la data decesului acestuia veti putea cere reductiunea donatiilor facute de acesta pana la cotitatea disonibila. Cu alte cuvinte, veti putea cere contravaloarea a jumatate din ce vi s-ar fi cuvenit daca nu intervenea donatia - vi se cuvenea 1/1 (daca tatal nu se recasatoreste pana la deces) deci puteti cere 1/2. Pana la decesul tatalui nu puteti face nimic. De notat ca, daca tatal nu renunta la succesiune, si el va mosteni din bunurile ramase dupa sotia sa, alaturi de copiii sotiei (1/4 tatal, 3/4 copiii).