Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data intrarii in concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data intrarii in concediu de risc maternal

Buna ziua!Angajatorul mi_a dat hartiile cu risc maternal in luna Mai (la 8 sapt)si mia spus ca pot intra cand vreau in concediu de risc.Am decis ca in data de 24 August adica la 20 de saptamani de sarcina sa ma duc la medicul de familie cu hartiile semnate si parafate de medicina muncii (din cadrul inteprinderii)sa imi iau concediu cu risc la care mi-a spus ca sunt valabile pana pe 21 septembrie adica panala 26 sapt.Doamna de la Biroul resurse umane mi-a spus ca sunt valabile din data in care m-am decis si doreste sa o puna medicul de fam in legatura cu medicul de medicina muncii,aceasta refuza categoric si ma trimis pe mine la casa de asigurari de sanatate sa ma interesez.Imi doresc sa stiu cum se procedeaza cu concediu de risc maternal dat din cadrul inteprinderii care lucrez
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data intrarii este data mentionata de medic in certificatul de concediu medical. (de la ... pana la ...... )