Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce putem face in aceasta speta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce putem face in aceasta speta

Buna ziua, postez aceasta speta pentru o doamna, este in varsta si nu se descurca cu internetul, pe scurt despre ce este vorba, doamna respectiva este administrator la o asociatie de proprietari din Bucuresti, de cateva luni in acel imobil s-a mutat un individ pensionar, fost lucrator la militie respectiv politie, individul are domiciliul cu forme legale in alt bloc, unde este dupa spusele sale presedintele acelei asociatii,

La penultima sedinta a AG s-a autopropus presedinte, pentru ca considera el ca poate face mai multe decat actualul presedinte, AG a refuzat categoric acest lucru care este si ilegal din cate stiu eu, la insistentele sale, efectiv l-a hartuit pe presedinte, l-a bombardat cu cuvinte si cereri au acceptat sa fie numit vice presedinte, desi si acest lucru nu prea este in regula, In fine, in cadrul sedintei s-a propus modernizarea sistemului de iluminat si s-a organziat o licitatie, si s-au primit patru oferte de la firme diferite, a venit acest cetatean si a inceput sa urle, sa injure, ca aduce el oferte mai bune, etc, etc, etc, mi-e greu sa reproduc aici ce mi-a povestit doamna administrator

Dupa 3 luni de zile in care nu s-a facut nimic a adus cetateanul o oferta pe o foaie A4, fara antet, fara date de identificare ale firmei, fara nimic, cu mentiunea ca asociatia de proprietari va trebui sa mearga sa cumpere materialelel, si aduce el oamenii sa lucreze, iar manopera in valoarea de peste 4000 de lei sa fie platita cu conventie civila, lucru pe care doamna administrator nu doreste sa il faca.

Comitetul executiv nu a acceptat aceasta oferta, pentru ca era practic alt sistem de iluminat fata de cel propus in prima licitatie, si a cerut alte trei oferte care sa respecte tiparul acelei oferte, s-au primit inca doua oferte, bineinteles ca una dintre ele era mai mica decat a acestui cetatean, pentru ca el a adus oferta, s-au analizat ofertele primite si s-a ales desigur oferta cea mai avantajoasa pentru asociatie

Ieri s-a prezentat individul si a intrebat cand se apuca de lucrare, ca aduce oamenii, i s-a comunicat ca asociatia de proprietari a ales alta oferta, la care individul a inceput sa urle, sa injure, sa profereze amenintari la adresa administratorei, a spus textual "a adus oferta c...a aia de administratora, spagara aia imputita, lasa ca va aranjez eu ca am relatii, ca am lucrat la militie....

Intrebarea doamnei, si a domnului presedinte, cum sa procedeze cu acest individ, care devine si violent la un moment dat? Sa depuna plangere penala la sectia de politie? Sa contacteze un avocat si sa il actioneze in instanta ? Din ce mi-a povestit doamna administrator efectiv acest individ ii hartuieste, la fiecare sesiune de incasara a cotelor de intretinere la bloc vine si urla, arunca amenintari, si multe alte lucruri care nu se pot reproduce aici

Va multumesc pentru intelegere si sper sa le ofer cu ajutorul dumneavoastra o solutie potrivita pentru aceasta situatie
Karapok, utilizator
Pentru injurii si amenintari se poate depune o reclamatie la politie.
Asociatia sa organizeze o ad gen extraordinara pentru schimbarea scoaterea individului din comitet si alegerea altui proprietar. Nu poate fi scos prin decizie a comitetului. Ad gen extr se convoaca in situatii deosebite iar schimbarea unui membru din comitet pentru comportament impropriu poate fi considerata o situatie deosrbita. Astfel individul va fi eliminat din conducerea adociatie si nu va mai putea participa la luarea deciziilor din cadrul asociatiei.
Ia sa nu le mai platiti nimic si sa faca benevol sa vedeti daca se mai cearta.....
Apoi este ciudat ce povestiti si mai mult de filme pentru copii...
Cum adica militianul s-a autopropus Presedinte si chiar a si iesit ?
Nu l-ati votata sau cum ca e foarte ambigu ce povestiti.....
DenisRif, utilizator
Studiati Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari

Legea 196/2018 nu a intrat în vigoare.
Pana atunci domnii au timp sa studieze si sa decida care este calea de urmat.
Cornel Vasile, Consilier juridic