Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Am doi copii minori de 7 ani si respectiv 16 ani rezultati din casnicii anterioare dar acum îl am pe al treilea copil de 1 luna...Va rog sa mă ajutați cu socoteala pensie alimentara! Va mulțumesc anticipat
Buna ziua
1/2 din venitul net impartit la 3 adica cate 1/6 pentru fiecare.
Vezi art. 529 C.Civ.
În lumina art 529, alin (2) Cod Civil,
“Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.”