Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dupa cat timp primesc raspuns la o contestatie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dupa cat timp primesc raspuns la o contestatie?

In urma taierii pensiei de boala..am facut contestatie.Dupa cat timp primesc raspuns?O sa mai fiu chemata la institutul de Expertiza Pentru Capacitate de Munca Bucuresti?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Depinde de volumul de activitate al autorității care soluționează contestația.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adica cum...depinde de volumul de activitate?Explicati.mi mai clar.va rog
Chiar dacă în lege ar fi prevăzut un anumit termen, niciodată nu a fost respectat, mai ales în domeniul pensiilor.

Dacă doriți ceva mai clar, poate oferiți mai multe detalii despre problema dvs.
In urma verificarii Comisiei de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca Bucuresti,am primit acasa...plicul cu raspuns.Mi sa taiat pensia.de boala,eu fiind cu probleme depresive repetate din anul 2003.(dar pensionata de boala din 2008.In urma deciziei am facut contestatie
Potrivit legislatie, contestația se soluționează în termen de 45 de zile de la înregistrare, iar decizia emisă în soluționarea contestației se comunică în termen de 5 zile de la data soluționării.