Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafete trecute eronat de catre comunisti in actul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafete trecute eronat de catre comunisti in actul de nationalizare

Bunicul meu a avut un conac cu parter si etaj de 270 mp, magazie de 180 mp, patul de 120 mp, grajd de 200 mp. In actul de nationalizare comunistii au scris ca suprafata conacului este de 15/9 ( ar fi 135 mp), , a magaziei de 18 mp, a patulului de 12 mp, si a grajdului de 20 mp. Comunistii au trecut o suprafata eronata , o suprafata mai mica de 10 ori decat cea reala. Ce este de facut in aceasta situatie disperata ? Din pacare ANRP mi-a zis ca nu se ia dupa actele de proprietate, ci dupa actele de la nationalizare. Ceea ce inseamna ca pentru o magazie de 120 mp, pentru care ar fi trebuit sa iau o suma derizorie de 3000 de lei, o sa primesc o suma derizorie de 300 de lei. Alte 4 camere au avut in realitate suprafata totala de 144 mp, si comunistii au trecut in actul de nationalizare doar 36 mp.
Lisonelta400, utilizator