avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafete trecute eronat de catre comunisti in actul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafete trecute eronat de catre comunisti in actul de nationalizare

Bunicul meu a avut un conac cu parter si etaj de 270 mp, magazie de 180 mp, patul de 120 mp, grajd de 200 mp. In actul de nationalizare comunistii au scris ca suprafata conacului este de 15/9 ( ar fi 135 mp), , a magaziei de 18 mp, a patulului de 12 mp, si a grajdului de 20 mp. Comunistii au trecut o suprafata eronata , o suprafata mai mica de 10 ori decat cea reala. Ce este de facut in aceasta situatie disperata ? Din pacare ANRP mi-a zis ca nu se ia dupa actele de proprietate, ci dupa actele de la nationalizare. Ceea ce inseamna ca pentru o magazie de 120 mp, pentru care ar fi trebuit sa iau o suma derizorie de 3000 de lei, o sa primesc o suma derizorie de 300 de lei. Alte 4 camere au avut in realitate suprafata totala de 144 mp, si comunistii au trecut in actul de nationalizare doar 36 mp.
Ultima modificare: Luni, 3 Septembrie 2018
Lisonelta400, utilizator

Alte discuții în legătură

Probleme cu anrp Lisonelta400 Lisonelta400 In anul 1944 primarul a emis un certificat bunicilor mei in care sunt mentionate suprafetele tuturor imobilelor. Eu vreau sa folosesc acest act la ANRP, dar ... (vezi toată discuția)
Problema cu anrp hamarsold1000 hamarsold1000 Daca am constatat ca ANRP intr-un dosar mi-a dat cu 68900 - 95900 lei mai putin si in alt dosar cu 36590 lei mai putin si nu am dat ANRP in judecata in termen ... (vezi toată discuția)
Probleme cu anrp Lisonelta400 Lisonelta400 In certificatul emis de primarie in 1944 suprafete casei si a magaziilor si patulelor este corecta, dar in inventarul anexa la procesul de nationalizare ... (vezi toată discuția)