Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 55 b sau 79 7
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

55 b sau 79 7

daca un salariat solicita " demisia cu art. 55 b" cum ii desfac CIM? cu 55 b sau 79 7 ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:30, 9 Noiembrie 2009
De ce nu vorbiti cu angajatul sa-i explicati diferenta dintre demisie si incetare cu acordul partilor si sa vedeti ce a solicitat.
Multi angajati nu fac diferenta.
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2009
titiana, utilizator
Nu exista " demisia cu art. 55 b".
Ori incetarea contractului de munca cu acordul partilor cf art 55 lit b ori demisia salariatului cu art 79 alin 1, sau daca se doreste renuntarea la preaviz, art 79 alin7.

Buna ziua!
Nu exista Demisie cu art. 55, lit. b.
Daca salariatul dumneavoastra a intocmit cererea de demisie ii veti inceta contractul individual de munca, conform art.79, Codul Muncii.
Art. 55, lit b, se refera la incetarea cu acordul ambelor parti, la data convenita de acestia.
eu stiu diferenta. V-am citat din cererea lui. Problema e ca nu stiu daca e corect 55 b sau 79 7 .Practic a scris ca vrea demisie deci presupun ca 79 7
1. Cred ca salariatul nu stie ce inseamna demisia (care inseamna o notificare) si de aceea a facut cerere.
2. Ii puteti inceta CIM cu art.55b din Codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie bibipopescu bibipopescu Daca un angajat isi scrie demisia, iar angajatorul i-o aproba la zi, cu ce articol i se poate desface contractul de munca? art.55 B-acordul partilor sau ... (vezi toată discuția)
Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)
Art 79(7) sau art 55 (b)? nicoleta-luiza nicoleta-luiza Buna ziua. Am o salariata ce si-a facut cererea de demisie fara preaviz pe data de 05.02.2010, dar incepand cu data de 29.03.2010, timp in care va preda ... (vezi toată discuția)