Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 55 b sau 79 7
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

55 b sau 79 7

daca un salariat solicita " demisia cu art. 55 b" cum ii desfac CIM? cu 55 b sau 79 7 ?
multumesc
De ce nu vorbiti cu angajatul sa-i explicati diferenta dintre demisie si incetare cu acordul partilor si sa vedeti ce a solicitat.
Multi angajati nu fac diferenta.
titiana, utilizator
Nu exista " demisia cu art. 55 b".
Ori incetarea contractului de munca cu acordul partilor cf art 55 lit b ori demisia salariatului cu art 79 alin 1, sau daca se doreste renuntarea la preaviz, art 79 alin7.

Buna ziua!
Nu exista Demisie cu art. 55, lit. b.
Daca salariatul dumneavoastra a intocmit cererea de demisie ii veti inceta contractul individual de munca, conform art.79, Codul Muncii.
Art. 55, lit b, se refera la incetarea cu acordul ambelor parti, la data convenita de acestia.
eu stiu diferenta. V-am citat din cererea lui. Problema e ca nu stiu daca e corect 55 b sau 79 7 .Practic a scris ca vrea demisie deci presupun ca 79 7
1. Cred ca salariatul nu stie ce inseamna demisia (care inseamna o notificare) si de aceea a facut cerere.
2. Ii puteti inceta CIM cu art.55b din Codul muncii.