avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pesta porcină. Are DSV, sau oricare altă autoritate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pesta porcină. Are DSV, sau oricare altă autoritate a statului, dreptul să intre în curtea mea să împuște un porc, fără mandat de percheziție?

are DSV dreptul sa intre in curtea mea sa impuste un porc, fara mandat de perchezitie?
sau orice alta autoritatie a statului?

multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 5 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: abigail2 , utilizator 04:01, 29 Septembrie 2018
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o situatie de urgenta.
Nu trebuie mandat.
corect, este o urgenta, dar chiar si asa...sunt definite undeva in legislatia noastra aceste drepturi si obligatii?
mie personal mi se pare un abuz :(

daca ar fi o chestie de viata si de moarte, atunci da, pot intra cum vor. dar totusi, in acest caz, este o chestie unitara. statul decide, tu ca proprietar nu ai drepul sa demonstrezi ca porcul tau e sanatos.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Statul invoca o stare de pericol, o stare de necesitate.
Un pericol asupra sanatatii publice.
pai pesta nu se transmite la om, deci nu este un pericol asupra sanatatii publice :)))

in fine, am inteles ideea, va multumesc pentru raspunsuri :)
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Urmariti si aceasta discutie: www.avocatnet.ro/forum/discu...

Alte discuții în legătură

Paradoxuri ... POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Fara a fi vreun nostalgic al vremurilor de demult apuse, aduc in discutie cateva paradoxuri. Am incercat, fara a reusi, sa ma impac cu ideea: da, dar acum ... (vezi toată discuția)
Gripa noua h1n1 si vaccinarea freeanifer freeanifer Buna ziua, O data cu inmultirea cazurilor de gripa @noua@ , si chiar decese as vrea sa stiu daca sunteti dispusi sa va vaccinati impotriva ei. Este o ... (vezi toată discuția)
Gripa freeanifer freeanifer http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA Oare ?:(( (vezi toată discuția)