Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pesta porcină. Are DSV, sau oricare altă autoritate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pesta porcină. Are DSV, sau oricare altă autoritate a statului, dreptul să intre în curtea mea să împuște un porc, fără mandat de percheziție?

are DSV dreptul sa intre in curtea mea sa impuste un porc, fara mandat de perchezitie?
sau orice alta autoritatie a statului?

multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Este o situatie de urgenta.
Nu trebuie mandat.
corect, este o urgenta, dar chiar si asa...sunt definite undeva in legislatia noastra aceste drepturi si obligatii?
mie personal mi se pare un abuz :(

daca ar fi o chestie de viata si de moarte, atunci da, pot intra cum vor. dar totusi, in acest caz, este o chestie unitara. statul decide, tu ca proprietar nu ai drepul sa demonstrezi ca porcul tau e sanatos.
Statul invoca o stare de pericol, o stare de necesitate.
Un pericol asupra sanatatii publice.
pai pesta nu se transmite la om, deci nu este un pericol asupra sanatatii publice :)))

in fine, am inteles ideea, va multumesc pentru raspunsuri :)
Urmariti si aceasta discutie: www.avocatnet.ro/forum/discu...