Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie impunere CASS pe chirie in anul 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie impunere CASS pe chirie in anul 2013

Am primit ieri 4.09. 2018 de la ANAF decizie de impunere ptr anul 2013 pentru plata CASS din venit obtinut prin cedare imobil pentru chirie.
Din cate am inteles OUG 88/2013 a fost semnat in septembrie 2013 dar a intrat in vigoare de la 1 Ianuarie 2014 . In anul 2014 am platit CASS trimestrial dar nu inteleg de ce aceasta decizie retroactive acum in 2018 ptr anul in 2013. Ma puteti ajuta cu o lamurire?
george-neagu, moderator
Pentru deciziile de impunere nu este stabilit prin lege un termen de trimitere ci doar termen de plata sau de contestare pentru cel ce o primeste. Aceste nu produc efecte daca se depaseste termenul de prescriptie de 5 ani.

Daca suma stabilita credeti ca nu e corecta, contestati-o in termenul stabilit in decizie. Altfel, trebuie sa o platiti pentru ca va fi inscrisa in fisa pe care o avem fiecare la ANAF.

Lipsa contestatiei, inseamna accept.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.Sa inteleg CA aceasta OUG se aplica retroactiv? Daca s a hotarat sa se plateasca CASS pe chirii incepand cu data de 01.01.2014 de ce trebuie sa platesc si pentru 2013?