Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administrator fara atestat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administrator fara atestat

administratorul a fost angajat fara atestat, fara studii contabile si de caserie cu acordul primariei .nu a avut fisa postului.ca sa nu platesca 3 oameni presedintele l-a obligat sa faca toate functiile.atributiile de administrator le-a facut bine, celelalte nu.exista lipsa in gestiune.nimeni nu a coordonat si nu a controlat.cenzorii si presedintele au luat bani .nu au fost sedinte de niciun fel ale AG. C Ex e doar pe hartie. nici cei de la primarie nu au facut nimic,registrul de casa nu e semnat de nimeni.asociatia este inca de locatari.presedintele are mai multe demisii si totusi semneza acte desi a declarat scris ca nu o va mai face.cine plateste penal si cine pune banii?
In situatia in care nu este asociatie de proprietari:

1. strangeti 20% semnaturi din totalul proprietarilor si convocati adunare generala;
2 La prima AG trebuie sa intruniti cvorumul de 50% + 1 din totalul proprietarilor, altfel cvorumul nu este intrunit si in acest caz amanati AG peste 10 zile.
3. Reconvocati AG si de aceasta data alegeti cu un cvorum de 50% + 1 din numarul celor prezenti, comitetul executiv, presedintele si comisia de cenzori.
4. In urma alegerii acestora ei pot sa angajeze un alt administrator care poate indeplini si functia de casier.
5. In cazul in care nu este nimeni dispus sa faca parte din comisia de cenzori (trebuie studii economice cel putin medii) va puteti angaja un cenzor din afara asociatiei.
6. La procedura de predare-primire a gestiunii de catre vechiul administrator vedeti daca are lipsuri. Daca constatati acest lucru angajati un expert contabil care sa faca o verificare a gestiunii.
7. Noul comitet si presedinte ales sa declanseze procedura de infiintare a asociatiei de proprietari.
8. Daca in urma expertizei contabile se gaseste o lipsa de bani asociatia de proprietari poate face plangere penala administratorului si presedintelui care au intocmit si semnat listele cu cotele de intretinere, pentru recuperarea sumelor lipsa, cheltuieli de judecata si cheltuieli cu expertul contabil.
Pana nu se constata o lipsa in gestiune de catre expert si nu e hotarare judecatoreasca definitiva, Dv. locatarii platiti toate acestea, altfel riscati sa ramaneti fara apa, gaze, caldura, electricitate, gunoi neridicat.
elga50, moderator
Doamna Elga
In cazul descris de doamna Mariana, nu raspund si membrii Comitetului Executiv?
Pai zice ca nu exista decat pe hartie.
Pe hartie, deci exista. Asta inseamna ca raspund. Hic, parerea mea :)
mariana_tunsu63@yahoo.com a scris:

administratorul a fost angajat fara atestat, fara studii contabile si de caserie cu acordul primariei .nu a avut fisa postului.ca sa nu platesca 3 oameni presedintele l-a obligat sa faca toate functiile.atributiile de administrator le-a facut bine, celelalte nu.exista lipsa in gestiune.nimeni nu a coordonat si nu a controlat.cenzorii si presedintele au luat bani .nu au fost sedinte de niciun fel ale AG. C Ex e doar pe hartie. nici cei de la primarie nu au facut nimic,registrul de casa nu e semnat de nimeni.asociatia este inca de locatari.presedintele are mai multe demisii si totusi semneza acte desi a declarat scris ca nu o va mai face.cine plateste penal si cine pune banii?

Ca administratorul a fost angajat fara atestat nu e bine, dar se poate rezolva daca obtine atestatul si dupa angajare.
Administratorul nu este obligat sa aiba "studii contabile si de caserie".
Administratorul nu se angajeaza cu acordul primariei, ci cu acordul comitetului executiv condus de presedintele asociatiei.
Administratorul indeplineste functia conform contractului de munca; fisa postului trebuie intocmita de presedintele asociatiei si este anexa la contract.
Administratorul poate indeplini si functiile de casier si contabil, pe langa cele de administrare tehnica. Nimeni nu te poate obliga decat in limitele contractului sau actelor aditionale la contractul de munca.
Lipsa in gestiune o poate evalua cenzorul prin controlul permanent al incasarilor si platilor. Cenzorul trebuie sa aduca imediat la cunostinta presedintelui si comitetului neregulile din gestiune si sa propuna masuri urgent. Cine a constatat lipsa in gestiune, cum spuneti dv?
Controlul poate fi facut de cenzor, presedinte sau de experti din afara asociatiei. Angajati un expert contabil sa verifice. Expertul din afara asociatiei poate verifica si legalitatea activitatii celor care au fost alesi si platiti din comitet, administrator sau comisia de cenzori.
Platesc pagubele si pot suporta si conscintele legale cei care au creat pagube si-au incalcat legislatia.