Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit

Am o firma care in trimestrul III a trecut la impozitul pe profit si in ultimul trim. doreste sa treaca din nou la impozitul pe microintreprindere. Mai poate sa faca acest lucru ?
Buna ziua,

Eu inteleg ca SRL ul a fost initial micro,a trecut la profit si doreste sa revina la micro.

Mai jos scrie ca optiunea de trecere de la micro la profit e definitiva:

(31) Prin excepție de la prevederile art. 47 alin. (1), microîntreprinderile care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei și au cel puțin 2 salariați pot opta, o singură dată, să aplice prevederile titlului II începând cu trimestrul în care aceste condiții sunt îndeplinite cumulativ, opțiunea fiind definitivă
Constantin Vera, Contabil