Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariale la contract de imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariale la contract de imprumut

cand Inchei la notariat un contract de Imprumut,ce taxe se percep? ce valoare? si cine le suporta? cel care cere imprumut sau cel care ofera?
eu39buc, utilizator
buna ziua!
se percepe onorariu de 0,5% din valoarea sumei imprumutate, dar nu mai putin de 50 lei.
Sunteti sigura ca acela e onorariu? Nu de alta, dar traiesc cu impresia ca fiecare notar isi poate stabili singur onorariile...
buna ziua!
da acela este un onorariu minimal!
faceti si dvs un calcul si vedeti cam care ar trebui sa fie onorariu, si sa aveti in vedere sa adaugati TVA pt ca marea majoritate a notarilor sunt platitori de TVA.
mergeti la mai multe birouri.