Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înștiințare contravenție de la Poliția Locală, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înștiințare contravenție de la Poliția Locală, cu invitație de prezentare la sediu. Cât de legală este această hârtie lăsată pe mașină, care putea fi sustrasă de orice trecător?

Buna ziua. Am gasit sub stergatorul masinii o instiintare de la politia locala pentru contraventiile 143/a si 142/n sanctionata cu puncte amenda "de la 4 la 5 si 3 puncte penalizare". Urmand sa ma prezint la sediul politiei locale cu CI, permis conducere si talonul masinii. Instiintarea nu are completata data si ora intocmirii. Ce este de facut in cazul acesta? Cat de legala este aceasta hartie lasata pe masina, putand fi sustrasa de orice trecator? [ link extern ]
Manuela Rășină, administrator
Este legala, dar nu e obligatorie. Daca va prezentati vi se va intocmi PV de contraventie, daca nu , nu se intimpla nimic, pentru ca exista o hotarire a ICCJ ca numai politia rutiera va poate sanctiona pentru neprezentare.
AI citit cu atenţie unde eşti invitat? Nu cumva la Poliţia Circulaţiei? Fiindcă aşa cum spune latika, poliţia locală nu poate da amenzi, de aceea te trimite la cea a circulaţiei.
Dacă nu te duci, se poate să nu se întâmple nimic, cum nu i s-a întâmplat unui amic al meu, nota bene, de ceva timp însă.
Cu circa o săptămână în urmă, o amică de a mea a primit ceva similar cu ce ai primit tu. Numai că de data asta, - o fi un bluff? -, i s-a menţionat că i s-au făcut şi poze. Dacă poliţia locală deţine într-adevăr o poză care îndeplineşte condiţiile de a fi admisă în instanţă, Poliţia Rutieră te va notifica să-i spui cine era la volan, altfel va amenda deţinătorul maşinii.
Ce aş face eu? Ceea ce i-am recomandat şi amicei mele: nimic! Aş aştepta. Dacă eşti amendat de Poliţia Circulaţiei te orientezi: vezi dacă ai fost notificat prin scrisoare cu confirmare de primire, dacă nu a intervenit prescripţia până ţi-au redactat PV-ul de amendă, etc.
Am atasat poza cu acea instiintare in link-ul de la sfarsitul postarii. Se cere clar sa ma prezint la sediul politiei locale de sector.

hotumattua a scris:

AI citit cu atenţie unde eşti invitat? Nu cumva la Poliţia Circulaţiei? Fiindcă aşa cum spune latika, poliţia locală nu poate da amenzi, de aceea te trimite la cea a circulaţiei.
Dacă nu te duci, se poate să nu se întâmple nimic, cum nu i s-a întâmplat unui amic al meu, nota bene, de ceva timp însă.
Cu circa o săptămână în urmă, o amică de a mea a primit ceva similar cu ce ai primit tu. Numai că de data asta, - o fi un bluff? -, i s-a menţionat că i s-au făcut şi poze. Dacă poliţia locală deţine într-adevăr o poză care îndeplineşte condiţiile de a fi admisă în instanţă, Poliţia Rutieră te va notifica să-i spui cine era la volan, altfel va amenda deţinătorul maşinii.
Ce aş face eu? Ceea ce i-am recomandat şi amicei mele: nimic! Aş aştepta. Dacă eşti amendat de Poliţia Circulaţiei te orientezi: vezi dacă ai fost notificat prin scrisoare cu confirmare de primire, dacă nu a intervenit prescripţia până ţi-au redactat PV-ul de amendă, etc.

Din ce stiu eu politia locala este abilitata sa aplice unele sanctiuni din legislatia rutiera, in speta parcarea/stationarea interzisa si accesul pe interzis. Acum cateva zile am vazut un echipaj de la PLS3 taind 7 amenzi intr-o ora...
Faceti cum ca nu ati vazut-o. Oricum nu se poate proba ca ati luat-o d-voastra si nu vreun trecator oarecare