Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neprezentarea la pr0ces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neprezentarea la pr0ces

Sunt reclamant in proces de recalculare pensie. Nu am primit citația pentru prima infatisare. Daca nu voi fi in tara cand va fi stabilit termenul de judecata ce se intampla? Voi pierde procesul? Mentionez ca in cererea mea am solicitat judecarea in lipsa.
Daca ati solicitat judecarea in lipsa, atunci procesul se va judeca si fara sa fiti prezent.
Nu este obligatoriu sa-l pierdeti, asa dupa cum nici nu este obligatoriu sa-l castigati.

Nefiind prezent nu veti putea cunoaste tot ce spune partea adversa pentru a aduce argumentele contrare.
Procesul.se va judeca in lipsa dar aveti dreptul de a angaja avocat pentru a va face apararile in instanta.