avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neprezentarea la pr0ces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neprezentarea la pr0ces

Sunt reclamant in proces de recalculare pensie. Nu am primit citația pentru prima infatisare. Daca nu voi fi in tara cand va fi stabilit termenul de judecata ce se intampla? Voi pierde procesul? Mentionez ca in cererea mea am solicitat judecarea in lipsa.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:04, 8 Septembrie 2018
Daca ati solicitat judecarea in lipsa, atunci procesul se va judeca si fara sa fiti prezent.
Nu este obligatoriu sa-l pierdeti, asa dupa cum nici nu este obligatoriu sa-l castigati.

Nefiind prezent nu veti putea cunoaste tot ce spune partea adversa pentru a aduce argumentele contrare.
Procesul.se va judeca in lipsa dar aveti dreptul de a angaja avocat pentru a va face apararile in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate întâmpla dacã pârâta nu se prezintã la termene pentru cã este plecatã din þarã? nycool nycool Buna seara.Am si eu o intrebare daca se poate sa ma ajutati si pe mine.Daca parata nu sa prezentat la cele 2 termene pentru ca este plecata din tara de un an ... (vezi toată discuția)
Judecata mhlcarstea mhlcarstea Ce se intampla daca nu te prezinti de 3 ori la rand in cazul unui proces de succesiune intre 2 frati? Multumesc (vezi toată discuția)
Obligativitatea prezentarii in proces a reclamantului (urgent) jacqueline_k jacqueline_k Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste obligatia de a ma prezenta la un proces. Sunt reclamant, am primit citatia, dar nu am cum sa ma invoiesc de la ... (vezi toată discuția)