Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Distributie saptamanala timp munca profesori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Distributie saptamanala timp munca profesori

Un cadru didactic are norma de predare saptamanala de 18 ore, dar prin contract timpul de munca include si ore destinate activitatilor de pregatire in vederea orelor la clasa, pana la cele 40 de ore cat este timpul de munca/saptamana. Intrebare: este obligatoriu ca zilnic profesorul sa presteze un numar de ore din norma de predare( cele 18 ore/sapt), deci sa fie prezent in scoala cu ore la clasa sau poate efectua un nr. mai mare de ore din norma didactica in alte zile, astfel incat in ziua metodica(stabilita saptamanal la nivelul inspectoratelor scolare, pe discipline de invatamant) sa nu presteze ore la clasa- in acea zi sunt activit de catedra/cerc metodic, alte activitati incluse in asa numitele ore conventionale care includ cele 22 de ore ramase pana la 40 de ore/sapt timp munca pt pregatire lectii??? Multumesc.
maria.dobroi, utilizator
Cf Codului Muncii nu se poate munci mai mult de 8 ore pe zi. Ziua metodică nu stiu daca e prevăzută in vre-un regulament oficial.
Se poate efectua un nunar mai mare de ore din norma didactica in alte zile.