Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducerea combustibilului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducerea combustibilului

Avem in firma un număr de 6 mașini pt. angajații de la birou ( director de vânzări, director adjunct, director tehnic, contabil, director general) care merg cu mașina firmei acasă. Traseul de acasă la locul de munca și invers nu este considerat interes de servici??? Nu pot sa trec pe foaia de parcurs traseul de acasă la sediu și invers??? Contabila spune ca dacă trec in foia de parcurs traseul de acasa la locul de munca și invers nu se mai deduce 100% combustibilul.
Multumesc

Buna ziua,

De preferat din foaia de parcurs sa reiasa ca masinile sunt preluate de la sediul firmei si parcate seara tot la sediu.

Legiuitorul a definit ca limitarea deducerii TVA se va aplica chiar daca autovehiculul este utilizat pentru uz personal, fie de o maniera ocazionala, fie cu caracter de continuitate.

TVA de la cheltuielile cu transportul salariatilor de la domiciliu la locul de desfasurare a activitatii nu sunt aferente desfasurarii unei activitati economice, daca exista mijloace de transport in comun ce pot fi utilizate sau utilizarea autovehiculului se suprapune cu perioada de lucru a mijloacelor de transport in comun

Sediul firmei noastre se afla la periferia orașului. Primul sat de lângă oraș. Programul mijloacelelor de transport nu corespunde cu programul angajaților.