Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Despre salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Despre salarizare

Buna seara,
am si eu o nelamurire in legatura cu calculul salariilor:
am un venit brut de 5969 lei si detin certificat de handicap. Imi puteti spune care este salariul primit "in mana" ?
Va multumesc.
P.S. : anexez o poza cu fluturasul : [ link extern ]
Mihai030, utilizator
Aveți acolo venit net 3880.

Mihai030 a scris:

Buna seara,
am si eu o nelamurire in legatura cu calculul salariilor:
am un venit brut de 5969 lei si detin certificat de handicap. Imi puteti spune care este salariul primit "in mana" ?
Va multumesc.
P.S. : anexez o poza cu fluturasul : [ link extern ]

"Problema" este ca cu orice "calculator de salariu" gasit pe internet imi da o diferenta de minim 400 de lei (adica cu minim 400 de lei mai mult la "ce se ia in mana"). De asta intrebam...
P.S. : scuzati cacofonia
Si mai citisem aici : [ link extern ]
cum ca persoanele cu handicap ar fi scutite de plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate. Este adevarat ? Si in ce conditii ?
Mihai030, utilizator
Pentru veniturile obținute în baza legii nr 448/2006
Calculul din fluturaș este corect, dacă sunteți nelămurit, întrebați la resurse umane.

Mihai030 a scris:

Si mai citisem aici : [ link extern ]
cum ca persoanele cu handicap ar fi scutite de plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate. Este adevarat ? Si in ce conditii ?