avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Despre salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Despre salarizare

Buna seara,
am si eu o nelamurire in legatura cu calculul salariilor:
am un venit brut de 5969 lei si detin certificat de handicap. Imi puteti spune care este salariul primit "in mana" ?
Va multumesc.
P.S. : anexez o poza cu fluturasul : [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 10 Septembrie 2018
Mihai030, utilizator
Cel mai recent răspuns: AU Lucifer , utilizator 19:12, 11 Septembrie 2018
Aveți acolo venit net 3880.

Mihai030 a scris:

Buna seara,
am si eu o nelamurire in legatura cu calculul salariilor:
am un venit brut de 5969 lei si detin certificat de handicap. Imi puteti spune care este salariul primit "in mana" ?
Va multumesc.
P.S. : anexez o poza cu fluturasul : [ link extern ]

"Problema" este ca cu orice "calculator de salariu" gasit pe internet imi da o diferenta de minim 400 de lei (adica cu minim 400 de lei mai mult la "ce se ia in mana"). De asta intrebam...
P.S. : scuzati cacofonia
Si mai citisem aici : [ link extern ]
cum ca persoanele cu handicap ar fi scutite de plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate. Este adevarat ? Si in ce conditii ?
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
Mihai030, utilizator
Pentru veniturile obținute în baza legii nr 448/2006
Calculul din fluturaș este corect, dacă sunteți nelămurit, întrebați la resurse umane.

Mihai030 a scris:

Si mai citisem aici : [ link extern ]
cum ca persoanele cu handicap ar fi scutite de plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate. Este adevarat ? Si in ce conditii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grila de calcul si impozitare a salariilor 2014 ContSters312241 ContSters312241 Buna, Sunt angajat intr-o firma cu profil metalurgic,nelamurirea mea este urmatoarea: Beneficiez de un salariu brut de 1050 lei+tichete de masa in valoare de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.as dori daca imi puteti spune cat trebuie sa ia in ... Anchi83 Anchi83 Buna ziua.As dori daca imi puteti spune cat trebuie sa ia in mana un contabil primar si cu o persoana in intretinere.Va multumesc pentru informatii. (vezi toată discuția)
Salariu asistent maternal anna_anna anna_anna Am o nelamurire legata de salariu.Sunt asistent maternal de 7 ani si am o banuiala ca salariul nostru,al asistentilor maternali, nu este calculat corect.Eu,de ... (vezi toată discuția)