Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar

Buna ziua! Ce hartie pot cere de la firma care lucrezi pentru a vedea cu cate ore sunt angajata si cu ce suma pe cartea de munca?
Deoarece pe contractu de munca imi scrie ca 8 ore si 1900 dar am fost sa iau o rata si acolo mi-au spus ca am numai 825 lei pus la Anaf.
Extras revisal al angajatului.
Sau o adeverinta de salariat

HG 905/2017
art.7
....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....