Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, am nevoie de ajutor, cum se poate ( pot ) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, am nevoie de ajutor, cum se poate ( pot ) obtine adeverinta ...

Buna ziua, am nevoie de ajutor, cum se poate ( pot ) obtine adeverinta ( adeverinte) de vechime, sau un extras de revisal care sa cuprinda perioada de timp de la retragerea cartilor de munca pana in prezent? Astept un raspuns din partea dvs. multumesc.
De la fostii angajatori.
Incepand cu 01.01.2011 , dovada vechimii in munca se face cu adeverintele de vechime eliberare de catre angajatori.

Extrasul Revisal nu face dovada vechimii in munca .

Potrivit art.7 alin.6 din HG nr.905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor, “la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate,sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
Cornel Vasile, Consilier juridic