Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare pe RCA a costurilor cu transportul pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare pe RCA a costurilor cu transportul pe platforma a masinii avariate in accident

Buna ziua! Va intreb din postura de apropiat al soferului vinovat.
S-a produs in accident fara victime in urma caruia masina pagubitului poate fi transportata la service doar cu platforma.S-a completat amiabila,azi s-a prezentat la pagubit si inspectorul de daune, prezenta soferului vinovat nefiind necesara( la discutia tel.cu inspectorul de dauna i s-a spus ca este suficient sa trimita poze cu masina si actele de rigoare urmand in caz de neclaritati sa discute la o data ulterioara). Acum soferul pagubit vrea sa-i fie platiti banii cheltuiti cu transportul masinii sale la service ( agreat de asigurator insa nu oferta serviciul de tractare).Cine plateste in acest caz asiguratorul sau soferul vinovat?Multumesc!
legea 132/2017
riscuri asigurate,
cel ce trebuie sa plateasca este asiguratorul
art 11/pct f
f) cheltuielile legate de transportul vehiculului avariat, aparținând terțului păgubit, de la locul accidentului la locația în care se găsește centrul de constatare daune, la unitatea reparatoarealeasă de păgubit în vederea reparării vehiculului, cel/cea mai apropiat/apropiată de locul producerii accidentului sau de domiciliul persoanei prejudiciate, după caz, dacă respectivul vehicul nu se mai poate deplasa prin mijloace proprii, iar asigurătorul nu asigură transportul.
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Va multumesc!