Forum Discuţii juridice Executare silită Cand se infiinteaza poprirea?
Discuție deschisă în Executare silită

Cand se infiinteaza poprirea?

Buna ziua,
Poprire se infiinteaza imediat sau la 3 luni de la primire?
Art. 780 din NCPC
(5) Nu sunt supuse executării silite prin poprire:

a) sumele care sunt destinate unei afectaţiuni speciale prevăzute de lege şi asupra cărora debitorul este lipsit de dreptul de dispoziţie;

b) sumele reprezentând credite nerambursabile ori finanţări primite de la instituţii sau organizaţii naţionale şi internaţionale pentru derularea unor programe ori proiecte;

c) sumele aferente plăţii drepturilor salariale viitoare, pe o perioadă de 3 luni de la data înfiinţării popririi. Atunci când asupra aceluiaşi cont sunt înfiinţate mai multe popriri, termenul de 3 luni în care se pot efectua plăţi aferente drepturilor salariale viitoare se calculează o singură dată de la momentul înfiinţării primei popriri.

Multumesc anticipat,
Alexandru Ose
Osealex, utilizator
Buna ziua,
Poprirea trebuie infiintata din momentul in care se primeste adresa de infiintate a popririi. In caz contrar, se poate face validare.
Multumesc.