Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REFUZ ELIBERARE TITLU DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REFUZ ELIBERARE TITLU DE PROPRIETATE

Buna ziua ! In urma unei succesiuni am obținut TITLUL DE MOȘTENITORII pentru un imobil si terenul aferent, am depus la primărie toate documentele si ulterior am fost anuntați sa depunem si o schița cadastrala la dosar . Am depus aceste documente si ni sa spus sa așteptam pentru a fi anuntați cand sa mergem pentru eliberarea Titlului de proprietate au trecut 3 ani si de fiecare data cand întrebam primăria ne spun sa așteptam . Ce putem face in aceasta situație ? Va mulțumesc !
Ce intelegeti dvs prin "TITLUL DE MOȘTENITORII"?
Daca ati dezbatut succesiunea la notar, trebuie sa aveti un certificat de mostenitor.
Daca ati dezbatut succesiunea in instanta, trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca.
Certificatul de mostenitor sau hotararea judecatoreasca este actul dvs de proprietate.
Alt titlu, nu o sa vi se elibereze niciodata, pentru ca nu exista nici un temei. Aveti deja.

raluk0207 a scris:

Ce intelegeti dvs prin "TITLUL DE MOȘTENITORII"?
Daca ati dezbatut succesiunea la notar, trebuie sa aveti un certificat de mostenitor.
Daca ati dezbatut succesiunea in instanta, trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca.
Certificatul de mostenitor sau hotararea judecatoreasca este actul dvs de proprietate.
Alt titlu, nu o sa vi se elibereze niciodata, pentru ca nu exista nici un temei. Aveti deja.

Da am dezbătut succesiunea la notar. Avem certificatul de moștenitorii ! Dar primăria refuza punerea in posesie
Nu trebuie sa va puna nimeni in posesie. Suneti posesori si proprietari, in baza certificatului de mostenitor.
La Primarie trebuia sa duceti doar o copie simpla dupa certificatul de mostenitor, ca sa va treaca la rolul fiscal si agricol. In urma mostenirii, nu mai e defunctul proprietar, ci mostenitorii.
Atat.
Actele de proprietate sunt de mai multe feluri: titluri de proprietate, certificate de mostenitor, hotarari judecatoresti, contracte de vanzare cumparare/ de donatie/de intretinere etc.
Nu mai trebuie sa obtineti nimic.

raluk0207 a scris:

Actele de proprietate sunt de mai multe feluri: titluri de proprietate, certificate de mostenitor, hotarari judecatoresti, contracte de vanzare cumparare/ de donatie/de intretinere etc.
Nu mai trebuie sa obtineti nimic.

Da este foarte corect va mulțumesc pentru răspunsuri. Doar ce nu înțelegem dece nici nu ne eliberează acea anexa Nr x pentru a putea plăti impozitul aferent clădirilor si anexelor. Pentru înscrierea in cartea funciară si rol ne-au cerut schița cadastrala ?