avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REFUZ ELIBERARE TITLU DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REFUZ ELIBERARE TITLU DE PROPRIETATE

Buna ziua ! In urma unei succesiuni am obținut TITLUL DE MOȘTENITORII pentru un imobil si terenul aferent, am depus la primărie toate documentele si ulterior am fost anuntați sa depunem si o schița cadastrala la dosar . Am depus aceste documente si ni sa spus sa așteptam pentru a fi anuntați cand sa mergem pentru eliberarea Titlului de proprietate au trecut 3 ani si de fiecare data cand întrebam primăria ne spun sa așteptam . Ce putem face in aceasta situație ? Va mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Semiremorca , utilizator 18:04, 12 Septembrie 2018
Ce intelegeti dvs prin "TITLUL DE MOȘTENITORII"?
Daca ati dezbatut succesiunea la notar, trebuie sa aveti un certificat de mostenitor.
Daca ati dezbatut succesiunea in instanta, trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca.
Certificatul de mostenitor sau hotararea judecatoreasca este actul dvs de proprietate.
Alt titlu, nu o sa vi se elibereze niciodata, pentru ca nu exista nici un temei. Aveti deja.


raluk0207 a scris:

Ce intelegeti dvs prin "TITLUL DE MOȘTENITORII"?
Daca ati dezbatut succesiunea la notar, trebuie sa aveti un certificat de mostenitor.
Daca ati dezbatut succesiunea in instanta, trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca.
Certificatul de mostenitor sau hotararea judecatoreasca este actul dvs de proprietate.
Alt titlu, nu o sa vi se elibereze niciodata, pentru ca nu exista nici un temei. Aveti deja.

Da am dezbătut succesiunea la notar. Avem certificatul de moștenitorii ! Dar primăria refuza punerea in posesie
Nu trebuie sa va puna nimeni in posesie. Suneti posesori si proprietari, in baza certificatului de mostenitor.
La Primarie trebuia sa duceti doar o copie simpla dupa certificatul de mostenitor, ca sa va treaca la rolul fiscal si agricol. In urma mostenirii, nu mai e defunctul proprietar, ci mostenitorii.
Atat.
Actele de proprietate sunt de mai multe feluri: titluri de proprietate, certificate de mostenitor, hotarari judecatoresti, contracte de vanzare cumparare/ de donatie/de intretinere etc.
Nu mai trebuie sa obtineti nimic.


raluk0207 a scris:

Actele de proprietate sunt de mai multe feluri: titluri de proprietate, certificate de mostenitor, hotarari judecatoresti, contracte de vanzare cumparare/ de donatie/de intretinere etc.
Nu mai trebuie sa obtineti nimic.

Da este foarte corect va mulțumesc pentru răspunsuri. Doar ce nu înțelegem dece nici nu ne eliberează acea anexa Nr x pentru a putea plăti impozitul aferent clădirilor si anexelor. Pentru înscrierea in cartea funciară si rol ne-au cerut schița cadastrala ?

Alte discuții în legătură

Succesiune alfa_71 alfa_71 Sunt unic mostenitor. Ultimul părinte (mama) a decedat in urma cu 2 luni. tatăl =acum 5ani . Nu am dezbătut niciun fel de succesiune. Gospodaria cu pricina ... (vezi toată discuția)
Cadastru si intabulare fara titlu de proprietate? andressa01 andressa01 Situatie concreta: in Mai 1948 strabunicii au cumparat un teren pe care au ridicat o casa de paianta; actul care dovedeste achizitia este o chitanta de vanzare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,detin un teren intabulat cu mentiunea drept de posesie, ... cartala cartala Buna ziua,detin un teren intabulat cu mentiunea drept de posesie, exista posibilitatea sa obtin autorizatie de constructie pentru o hala metalica? Am un an de ... (vezi toată discuția)