Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana cu handicap grav,vreau sa deschid o firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana cu handicap grav,vreau sa deschid o firma.

Buna ziua.
M-ar interesa ce avantaje am ca persoana cu handicap daca infiintez o firma?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Daca infiintati un PFA sunteti scutit de plata impozitului pe venit.

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică; Norme metodologice
Buna, ar mai fi o linie de adaugat? legat de contributii CAS si/sau CASS ?
adica:
"- Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru veniturile obtinute in baza Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;"

Asta ar insemna ca nu mai trebuie sa plateasca CAS 25% si nici CASS 10% din pragul de 6/12/24 x salarii minime?

Multumesc