avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana cu handicap grav,vreau sa deschid o firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana cu handicap grav,vreau sa deschid o firma.

Buna ziua.
M-ar interesa ce avantaje am ca persoana cu handicap daca infiintez o firma?
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Septembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Naitsirc , utilizator 12:43, 28 Septembrie 2022
Buna ziua,

Daca infiintati un PFA sunteti scutit de plata impozitului pe venit.


ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică; Norme metodologice
Buna, ar mai fi o linie de adaugat? legat de contributii CAS si/sau CASS ?
adica:
"- Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru veniturile obtinute in baza Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;"

Asta ar insemna ca nu mai trebuie sa plateasca CAS 25% si nici CASS 10% din pragul de 6/12/24 x salarii minime?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la arenda? wasssu wasssu Salutare, O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei ... (vezi toată discuția)
Impozit pe depozit bancar cernatlarisa cernatlarisa Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)? Multumesc, (vezi toată discuția)
Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere Cornel1991 Cornel1991 Buna ziua , Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit . Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand ... (vezi toată discuția)