Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe depozit bancar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe depozit bancar

Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)?
Multumesc,
cernatlarisa, utilizator
Acestea sunt scutirile de impozit pe venit:

Cod Fiscal:
ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică