avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe depozit bancar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe depozit bancar

Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)?
Multumesc,
Ultima modificare: Luni, 3 Decembrie 2018
cernatlarisa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:09, 3 Decembrie 2018
Acestea sunt scutirile de impozit pe venit:

Cod Fiscal:
ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la arenda? wasssu wasssu Salutare, O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei ... (vezi toată discuția)
Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere Cornel1991 Cornel1991 Buna ziua , Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit . Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende persoane cu handicap koty_eu koty_eu Buna ziua, Sunt incadrat ca si persoana cu handicap in Gradul 2 si detin o firma, un SRL. Doresc sa stiu daca sunt scutit sau nu de la plata impozivtului ... (vezi toată discuția)